Peter Sagan, slovenský Tourminátor vo svetovej cyklistike, no prevažne na každoročnej Tour de France
20.12.2019 20:58 Šport
Peter Sagan sa stal opäť najlepším slovenským cyklistom

BRATISLAVA - Víťazom ankety Zlatý pedál pre najlepšieho cyklistu Slovenska v roku 2019 sa stal Peter Sagan. Dlhodobo člen absolútnej svetovej špičky ovládol anketu Slovenského zväzu cyklistiky už po desiaty raz, z toho deviatykrát v neprerušenej sérii.

Zelený dres opäť pre "Tourminátora"

Peter Sagan v práve vrcholiacom roku získal rekordný siedmykrát zelený dres pre víťaza bodovacej súťaže na Tour de France, kde ovládol aj jednu z etáp. V profipelotóne si pripísal štyri víťazstvá, na svetovom šampionáte v anglickom Yorkshire skončil na skvelom 5. mieste.

Najlepšie zastúpenie Slovenska v bikrose

Kristína Madarasová získala titul majsterky Európy v bikrose. Martin Haring vybojoval 11 UCI víťazstiev (tri v jednotkovej kategórii) a triumfoval v kategórii horských cyklistov. Aktuálne mu vo svetovom renkingu patrí doteraz najlepšie umiestnenie slovenského "bajkera" v histórii modernej samostatnosti, pohybuje sa na 29.- 30. mieste. V disciplíne zjazd/ four cross patrí ocenenie Adamovi Rojčekovi (Kellys Factory Team). Počas sezóny napriek zraneniu vybojoval 4. miesto na majstrovstvách Európy, 2. miesto na pretekoch európskeho pohára v Špičáku, aj 18. miesto na pretekoch Svetového pohára v Maribore.

Úspechy máme aj v dráhovej cyklistike
Zlatý pedál v dráhovej cyklistike si prevzala skúsená Alžbeta Bačíková (CK Dukla Bratislava), ktorá sa až trikrát na vrcholných podujatiach dostala do najlepšej desiatky. Na ôsmom mieste skončila na majstrovstvách sveta v disciplíne scratch, ôsma bola aj na majstrovstvách Európy v rovnakej disciplíne a 9. miesto pripojila v kategórii madison na Európskych hrách.

70+ a majster sveta
Titul najlepšieho cyklistu v kategórii "masters" si z galavečera odniesol Peter Ftorek. Vo svojej kategórii 70+ vybojoval titul majstra sveta v cestnej cyklistike, zvíťazil i na domácom šampionáte v časovke jednotlivcov a bral celkové víťazstvo v domácej sérii.

Nováčik roku zo Saganovej akadémie
Súčasťou oceňovania boli aj ďalšie kategórie. Za talent roka 2019 bol vyhlásený Martin Svrček (CyS – Akadémia Petra Sagana). Mladý kadet z liahne Petra Sagana vybojoval na EYOF 3. miesto v pretekoch s hromadným štartom. Zároveň dvakrát zvíťazil na medzinárodných pretekoch kadetov Závod míru Jevíčko, odkiaľ si odniesol aj prvenstvo v bodovacej súťaži.