Testovaných na slovensku
167562
Infikovaných na slovensku
1520
Infikovaných svetovo
6033836
Úmrtí svetovo
366891
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. máj. 2020Ferdinand
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Predseda vlády SR Peter Pellegrini
Predseda vlády SR Peter Pellegrini
30.06.2018 11:48 Domov
Pellegrini: Sme v spoločenstve, ktoré nám závidí celý svet
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
30.06.2018 11:48 Domov

Pellegrini: Sme v spoločenstve, ktoré nám závidí celý svetPARÍŽ - Prehĺbenie spolupráce najmä v hospodárskej oblasti, plánovaná návšteva francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona na jeseň na Slovensku, budúcnosť Európskej únie, jej rozpočet a kapitola o pôdohospodárstve či klimatické zmeny boli hlavnými témami rokovania slovenského premiéra Petra Pellegriniho dnes v Paríži s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.


Spoločne podpísali Akčný plán slovensko-francúzskej spolupráce na roky 2018 - 2022. Ten má posilniť politickú aj hospodársku spoluprácu. Informovali o tom Pellegrini aj Macron počas spoločného tlačového vyhlásenia s českým premiérom Andrejom Babišom. Ten takisto podpísal akčný plán pre ČR. Ide o ďalšie stretnutie s francúzskym prezidentom v krátkom čase. Pellegrini s ním bilaterálne rokoval aj pred mesiacom na summite v Sofii, vo štvrtok spolu hovorili v rámci zasadnutia V4 + Francúzsko v Bruseli. Návšteva sa uskutočnila pri príležitosti osláv stého výročia založenia Československa.

Macron počas vyhlásenia povedal, že Slovensko, Česko a Francúzsko spája spoločný osud a záujem o budúcnosť Európskej únie. „Žijeme v časoch, ktoré sú pochmúrne, ale musíme nájsť jednotu, efektívnosť a rešpektovať svoje hodnoty,“ povedal Macron a vrátil sa k dohode o migrácii, na ktorej sa zhodli lídri v piatok skoro ráno v Bruseli. Premiér Pellegrini dodal, že dnes sa musíme báť o pretrvávanie hodnôt, ako sú demokracia a sloboda, čo sú presne tie hodnoty, na ktorých bolo založené Československo.

 

„Aj keď už nie sme v jednom štáte s Českom, sme spolu aj spoločne s Francúzskom súčasťou jednej veľkej európskej rodiny, spoločenstve, ktoré bolo vybudované na troskách vojny, spoločenstve, ktoré nám závidí celý svet,“ pokračoval šéf slovenskej vlády s tým, že pre Slovensko je jedinou alternatívou EÚ, a to aj hodnotovo. Preto sme pripravení podieľať sa na diskusii o budúcnosti EÚ. Pellegrini ocenil Macronovu dynamiku v diskusiách o budúcnosti Únie. Podľa českého premiéra Babiša Slovensko aj Česko majú záujem na spoluvytváraní bezpečnej a prosperujúcej Európskej únie, čo je presne to, čo by si želali Masaryk aj Beneš. Obe krajiny spájajú dobré, viac ako priateľské vzťahy.

Plán strategického partnerstva hovorí o intenzívnejšej politickej spolupráci, spolupráci v oblasti bezpečnostnej a obrannej politiky, hospodárskom partnerstve a spolupráci v oblasti obchodu, pôdohospodárstva, priemyslu, inovácií a digitálnej ekonomiky. Takisto sa venuje spolupráci v oblasti životného prostredia, klímy a energetiky, regionálneho rozvoja a cestovného ruchu ako aj spolupráci v oblasti spravodlivosti, vnútorných vecí a verejnej správy či spolupráci v kultúrnej, vzdelávacej, jazykovej, akademickej a vedeckej oblasti. Krajiny chcú pokračovať v bilaterálnom politickom dialógu, najmä pokiaľ ide o európske otázky, s dôrazom na rozvoj európskej obrany a bezpečnosti, posilnenie hospodárskej a menovej únie, dokončenie vnútorného trhu, sociálny pilier a otázky migrácie. Chcú podporovať iniciatívy zamerané na konzultácie s občanmi o budúcnosti Európskej únie, ktoré spájajú predstaviteľov politického sveta a občianskej spoločnosti, chcú posilniť dialóg o politických a strategických otázkach týkajúcich sa budúcnosti Únie.

Premiér ešte spolu s českým kolegom Babišom odlietajú do mestečka Darney. Toto mestečko má pre vznik Československa, ktorého sté výročie si tento rok pripomíname, obrovský význam. Práve tu 30. júna 1918 francúzsky prezident Raymond Poincaré za prítomnosti Edvarda Beneša odovzdal československú zástavu 21. streleckému pluku československých dobrovoľníkov, ktorých vycvičili vo Francúzsku. Francúzsko ako prvý štát uznalo samostatné Československo vďaka generálovi Milanovi Rastislavovi Štefánikovi. V meste je aj francúzsko-československé múzeum.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok