Testovaných na slovensku
9097
Infikovaných na slovensku
400
Infikovaných svetovo
874560
Úmrtí svetovo
43428
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
24.05.2019 13:20 Zaujímavosti
Moderné LED svetlá sú škodlivé, tvrdia odborníci
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.05.2019 13:20 Zaujímavosti

Moderné LED svetlá sú škodlivé, tvrdia odborníciNovodobé osvetlenie známe ako LED môže mať na človeka veľmi neblahý vplyv.


Takzvané „ledky“ sú momentálne veľmi populárne. Majú totiž vysokú svietivosť, spotrebujú málo energie a vydržia veľmi dlho. Ako sa však hovorí, nie je všetko zlato, čo sa blyští. A v tomto prípade to platí dvojnásobne.

 

Na škodlivosť LED svetla upozorňovali už viacerí odborníci, no momentálne o tom prehovorila Francúzska agentúra pre potraviny, životné prostredie, bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci (ANSES). Ich najnovšie vedecké štúdie preukázali, že už krátkodobé vystavenie očí modrému svetlu vysokej intenzity môže vážne poškodiť sietnicu, ale aj narušiť prirodzený spánkový režim.

 

 

Pri ledkách rozlišujeme takzvané teplé svetlo, ktoré má na nás upokojujúci účinok, zútulňuje priestor, preto sa používa najmä v domácom prostredí. Takéto žiarenie je pre človeka prijateľné. Druhým prípadom je studené, biele, svetlo. Stretávame sa s ním predovšetkým v kanceláriách, na ulici a iných verejných priestranstvách, no vyžaruje ho aj elektronika, napr. mobilné telefóny. Práve pri ňom odborníci zdvíhajú výstražný prst.

 

Hoci biele svetlo pôsobí na prvý pohľad prirodzene, očiam môže privodiť poriadne problémy. Jeho časť tvorí aj tzv. modré svetlo, ktoré je síce súčasťou slnečného žiarenia, no o to viac nám môže poškodiť, pokiaľ sme mu vystavení počas noci. Nielen že spôsobuje makulárnu degeneráciu očí a postupnú stratu zraku, významne nám narúša biorytmus. Pôsobenie modrého svetla totiž neumožňuje telu vyplaviť hormón melatonín, a tak trpíme nespavosťou, resp. nekvalitným spánkom, čo prináša ďalšie zdravotné problémy.

 

 

Ako sa dá pred modrým svetlom chrániť? Podobne ako pred UV žiarením, teda pomocou rôznych filtrov, ktoré sa nachádzajú v kvalitných slnečných i dioptrických okuliaroch a majú ich aj niektoré elektronické zariadenia. Doposiaľ však nebolo preukázané, že takéto filtre naozaj fungujú a majú reálny potenciál ochrániť sietnicu pred poškodením.

 reklama


reklama


Zdroj: netky IK

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok