Pápež odsúdil modlárstvo peňazí, zdôraznil, že práca dáva dôstojnosť

NETKY.SK • 22 September 2013, 14:53 • 2 min
Pápež odsúdil modlárstvo peňazí, zdôraznil, že práca dáva dôstojnosť

CAGLIARI - Pápež František dobre vie, aké to je trpieť v dôsledku finančnej krízy. Jeho talianski rodičia, ktorí imigrovali do Argentíny pred jeho narodením, o tom doma často hovorili.

slovakia

left justify in out

Pápež František dnes ostro kritizoval globálny ekonomický systém, ktorý kladie na prvé miesto peniaze namiesto človeka. Jeho vystúpenie prišlo počas návštevy Sardínie, jedného z najchudobnejších regiónov Talianska, kde sa stretol s nezamestnanými i podnikateľmi postihnutými krízou.

František pri príhovore k tisícom ľudí zhromaždených v sardínskom hlavnom meste Cagliari po chvíli odložil pripravený text. Povedal im, že dobre vie, aké to je trpieť v dôsledku finančnej krízy. Jeho talianski rodičia, ktorí imigrovali do Argentíny pred jeho narodením, o tom doma často hovorili.

"Môj mladý otec odišiel do Argentíny plný ilúzií o úspechu v Amerike," povedal pápež davu v úvode celodennej návštevy ostrova. "A trpel hroznou krízou 30. rokov. Prišlo o všetko. Nebolo žiadnej práce," citovala ho tlačová agentúra AP.

František uviedol, že pre kňaza je ľahké prísť a hovoriť chudobným o odvahe, on to však myslí vážne. Za volania v dave "Lavoro! Lavoro!" (Práca! Práca!) vyzval na dôstojnú prácu pre všetkých.

"Odpustite mi tieto silné slová, no hovorím pravdu. Tam, kde nie je práca, nie je ani dôstojnosť," zdôraznil.

Sardínia, známa plážami a luxusnými dovolenkovými domami, je mimoriadne zasiahnutá hospodárskou krízou v Taliansku. Na ostrove zatvárali závody a čoraz viac tamojších rodín je nútených obracať sa na charitu. Na zúfalstvo na ostrove poukázal vlani prípad baníka, ktorý si počas protestu proti plánovanému uzavretiu bane v televíznom vysielaní prerezal zápästia, uviedla AP.

Nezamestnanosť v Taliansku sa v súčasnosti pohybuje na úrovni 12 percent, no u mladých ľudí dosahuje až 39,5 percenta. Na Sardínii a vo zvyšku južného Talianska a na jeho ostrovoch sú tieto čísla ešte horšie: celková nezamestnanosť sa blíži k 20 percentám a u mladých siaha k 50 percentám.

František davu, v ktorom bolo mnoho robotníkov, ktorí sa ocitli bez práce, povedal, že tieto problémy sa netýkajú len Sardíníe. Ide podľa neho o dôsledok globalizovaného ekonomického systému, "v ktorého centre stojí modla zvaná peniaze".

"Svet sa stal uctievačom tohto 'bôžika peňazí'. Peniaze komandujú! Rozkazuje tu všetko, čo slúži tomuto bôžikovi. A čo sa deje? Na obranu tohto bôžika sa všetci hrnú do stredu a za obeť padajú všetci, čo sú na okraji," citoval pápeža Vatikánsky rozhlas.

Celodenná cesta Františka na Sardíniu je jednou druhou návštevou talianske mesta mimo Ríma. Prvá ho zaviedla na izolovaný ostrov Lampedusa, kam každoročne prichádzajú tisíce migrantov, najmä z Afriky.

František poukázal na podobnosť situácie na oboch ostrovoch s tým, že sú miestami utrpenia, no tiež nádeje.

"Je ľahké povedať 'nestrácajte nádej'. Všetkým z vás, ktorí máte práce, a tým, ktorí ju nemajú, však hovorím: Nenechajte sa okradnúť o nádej," vyhlásil.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies