Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
5. aug. 2020Hortenzia
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Zástupca generálnej riaditeľky MMF Mitsuhiro Furusawa
Zástupca generálnej riaditeľky MMF Mitsuhiro Furusawa
05.06.2017 11:13 Zahraničie
Ohrozí politika USA a rast úverov v Číne hospodárske vyhliadky Ázie?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
05.06.2017 11:13 Zahraničie

Ohrozí politika USA a rast úverov v Číne hospodárske vyhliadky Ázie?TOKIO - Nedostatok jasnejších informácií o rozsahu očakávaných fiškálnych stimulov v USA a rýchly rast domácich úverov v Číne predstavujú riziká, ktoré vrhajú tieň na ekonomické vyhliadky Ázie.


Uviedol to dnes vysoký predstaviteľ Medzinárodného menového fondu (MMF).

 

Zástupca generálnej riaditeľky MMF Mitsuhiro Furusawa poznamenal, že rýchlejšie než očakávané zvýšenie úrokových sadzieb americkej centrálnej banky Fed by mohlo priniesť "výrazné" posilnenie dolára. A to by zvýšilo dlhovú zaťaž ázijských rozvíjajúcich sa ekonomík s veľkým objemom pôžičiek v dolároch.

 

Ázia je pritom v rámci svetových regiónov lídrom v oblasti hospodárskeho rastu, vďaka silnému domácemu dopytu a prispôsobivej politike, skonštatoval Furusawa v prejave na seminári v Tokiu o fiškálnej politike a demografii regiónu.

Napriek tomu jej krátkodobý výhľad zatieňujú neistoty a citeľné riziká ako napríklad nedostatočne jasná hospodárska politika USA. Konkrétne, nedostatok informácií o rozsahu a zložení fiškálnych stimulov, ktoré navrhol prezident Donald Trump.

 

Čínsky proces transformácie ekonomiky pokračuje, ale jej rast sa naďalej odvíja od rýchleho rastu domácich úverov, ktorý by mohol spôsobiť problémy, uviedol Furusawa. Vyzval zároveň ázijských politikov, aby upravili svoju fiškálnu politiku a prispôsobili ju spomaľovaniu tempa rastu populácie a zrýchľovaniu starnutia v regióne.

 

Podľa prognóz prírastok obyvateľov v pomere k úmrtiam v Ázii klesne do roku 2050 na nulu, pričom pomer starších ľudí k populácii v produktívnom veku dosiahne 2,5-násobok súčasnej úrovne.

 

Ázijskí politici by mohli riešiť také demografické problémy prostredníctvom reforiem zameraných na udržanie nákladov na zdravotnú starostlivosť a dôchodky napríklad poskytovaním daňových stimulov na zvýšenie účasti samotných zamestnancov na týchto nákladoch. Potrebujú tiež dôveryhodné strednodobé fiškálne plány na zabezpečenie udržateľnosti dlhu.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok