Testovaných na slovensku
165714
Infikovaných na slovensku
1520
Infikovaných svetovo
5905415
Úmrtí svetovo
362024
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. máj. 2020Vilma
BratislavaBratislava 12°
Biblia
TV program
Moje Netky
Nové drogové testy dokážu určiť, či ste užili kokaín, stačí im odtlačok vášho prstu.
Nové drogové testy dokážu určiť, či ste užili kokaín, stačí im odtlačok vášho prstu.
30.03.2020 16:20 Zaujímavosti
Odtlačok prstu o vás prezradí, či ste užili kokaín
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
30.03.2020 16:20 Zaujímavosti

Odtlačok prstu o vás prezradí, či ste užili kokaínVýskumníci z anglickej univerzity Surrey objavili nový spôsob ako zistiť, či ste požili kokaín. Testovanie je rýchle a efektívne, na overenie im stačí odtlačok prstu podozrivého.


Veci dokážu určiť, či ste drogu požili, alebo ste sa jej len dotkli

Dr. Catia Costa a jej tím vynašli nový druh drogových testov. Zamerali sa konkrétne na testovanie podozrivých osôb na užitie kokaínu. Proces testovania prebieha tak, že podozrivej osobe odoberú odtlačky prstov, vďaka ktorým dokážu do niekoľkých minút určiť, či bola osoba v kontakte s drogou. Dokonca dokážu s presnosťou určiť aj to, či sa kokaín nachádza len na rukách, alebo či ju podozrivý požil vnútorne.

 

Kokaín odobratý pri policajnej razii

 

Testované osoby si po kontakte s drogou niekoľkokrát dôkladne umyli ruky, pričom testovanie neprebehlo skôr ako 3 hodiny po kontakte. Napriek tomu dokázali pomocou špeciálnych technológii určiť, či sa na povrchu prstov droga nachádza.

 

Úspešnoť testovania bola až 95%

Metóda, ktorú pri testovaní používa Dr. Costa a jej tím, je známa ako hmotnostná spektrometria - analytická technológia, ktorá meria pomer iónov. V rámci svojho výskumu vedci odobrali odtlačky prstov dobrovoľníkom, ktorí sa dotkli vzorky 99 percentného čistého kokaínu, ale aj takzvaného "seknutého kokaínu" (pomiešaného s inou látkou). Okamžite po tom, ako sa dotkli drogy, si umyli ruky. Ich odtlačky boli následne porovnané s odtlačkami prstov ľudí z odvykacieho centra pre drogovo závislých, ktorí užili kokaín najmenej 24 hodín pred odobratím odtlačkov prstov. Vedecký tím odobral dokopy 86 odtlačkov, pričom bola úspešnosť až 95%.

 

Dr. Catia Costa

 

Použitie novej technológie

Odoberanie odtlačkov prstov spadá pod GDPR, keďže ide o veľmi citlivé dáta. Nová technológia by mala pomôcť policajtom, alebo sa využívať na pracovisku, no ide o kontroverznú metódu, ktorú by bolo nutné legislatívne pokryť tak, aby neprišlo k zneužitiu osobných údajov testovaných osôb.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Gabriela Nagyová

Foto:  Josh Eustace, TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok