Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. sep. 2021Konštantín
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Bankovky
Bankovky
01.04.2021 09:05 Domov
Od apríla bude na Slovensku zavedené dlhodobé ošetrovné
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
01.04.2021 09:05 Domov

Od apríla bude na Slovensku zavedené dlhodobé ošetrovnéBRATISLAVA - Od 1. apríla tohto roka sa na Slovensku zavádza možnosť čerpať dlhodobé ošetrovné pre nemocensky poistené osoby, ktoré ošetrujú v domácom prostredí blízku osobu pre potrebu poskytovania domácej alebo paliatívnej starostlivosti.


Tieto osoby budú mať nárok na OČR v sume 55 percent z hrubej mzdy zamestnanca, resp. vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby až počas 90 dní. Novinku zavádza novela zákona o sociálnom poistení, ktorá nadobúda účinnosť od 1. apríla tohto roka. Zavedenie dlhodobej OČR presadila v parlamente ešte v decembri 2019 vtedajšia vláda Roberta Fica.

 Dlhodobá OČR má pokryť životné situácie osôb, ktoré sa starajú o chronicky chorého blízkeho po ukončení jeho hospitalizácie, minimálne 5 dní, a tento chronicky chorý pre závažnú poruchu zdravia potrebuje poskytovanie domácej starostlivosti, minimálne 30 dní, na základe potvrdenia príslušného ošetrujúceho lekára. Druhou možnosťou je, že chorý príbuzný má potvrdené nevyliečiteľné ochorenie a bola mu indikovaná paliatívna starostlivosť. Pozitívnou zmenou od začiatku apríla je aj predĺženie obdobia poskytovania tzv. krátkodobého ošetrovného z 10 na 14 dní.

 

Súvisiaci článok: Parlament dnes schválil novelu zákona, ktorá zvyšuje finančnú pomoc pre rodičov a pacientovreklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok