Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
3. jún. 2023Karolína
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
01.02.2022 19:00 Domov
Občianske preukazy by mohli zahŕňať odtlačky prstov a podobu tváre
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
01.02.2022 19:00 Domov

Občianske preukazy by mohli zahŕňať odtlačky prstov a podobu tváreBRATISLAVA – Občianske preukazy by mohli po novom obsahovať odtlačky prstov a podobu tváre vo forme biometrických údajov. Zapisovať by sa mali do elektronického čipu. Nasnímanie odtlačkov prstov by malo byť povinné pre osoby od 12 rokov. Vyplýva to z novely zákona o občianskych preukazoch, ktorú v utorok poslanci Národnej rady (NR) SR posunuli do druhého čítania.


„Nový občiansky preukaz bude obsahovať elektronický čip s duálnym rozhraním a kód na odblokovanie bezpečnostného osobného kódu. Občiansky preukaz bude tiež obsahovať prístupové číslo karty – CAN (Card Access Number). Toto číslo bude priamo vyobrazené na prednej strane občianskeho preukazu v na to určenej zóne a bude slúžiť na prístup k údajom v čipe občianskeho preukazu,“ priblížilo Ministerstvo vnútra SR. Vzhľadom na povinnosť podrobiť sa nasnímaniu odtlačkov prstov pri podaní žiadosti sa zo zákona navrhuje vypustiť možnosť podať žiadosť o vydanie občianskeho preukazu prostredníctvom portálu ministerstva vnútra.

 

 

Rezort chce zároveň upraviť zákon o správnych poplatkoch. Definuje v ňom, kto je oslobodený od poplatkov spojených s držbou občianskeho preukazu. „Dôvodom zmien v zákone o cestovných dokladoch je potreba úpravy niektorých ustanovení tak, aby boli jednoznačné a aby reagovali na potrebu aplikačnej praxe pri vydávaní cestovných dokladov,“ dodal predkladateľ. Žiadateľ o pas by už nemusel uvádzať v žiadosti o vydanie dokladu adresu pobytu. Rezort tiež navrhuje, aby občania starší ako 15, ale mladší ako 18 rokov, pri podávaní žiadosti o pas mohli predložiť súhlas rodiča či zákonného zástupca bez notárskeho overenia jeho podpisu.

 

Novelou rezort reaguje na európske nariadenia o posilnení zabezpečenia preukazov totožnosti občanov Európskej únie a dokladov o pobyte vydávaných občanom Únie a ich rodinným príslušníkom. Zohľadňuje aj požiadavky vyplývajúce z aplikačnej praxe a spoločenský vývoj. Účinnosť by mohla zmena nadobudnúť od 1. mája 2022. Do druhého čítania poslanci posunuli aj návrh zákona o centrálnom registri účtov. Na Slovensku by mal takýto register vzniknúť do roku 2023. Cieľom návrhu je zefektívniť vyšetrovanie závažnej trestnej činnosti. Oprávnené orgány v ňom by mali mať prístup k informáciám o účtoch a bezpečnostných schránkach.

 

Možno vás zaujme: Poslankyňa Hatráková nemá podporu SaS pri kandidatúre na komisárku pre detireklama


Zdroj: TASR/ Netky Johny Domanský

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok