Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. nov. 2020Henrieta
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
20.10.2014 11:39 Domov
Obce majú do utorka čas na informovanie o voľbách
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.10.2014 11:39 Domov

Obce majú do utorka čas na informovanie o voľbáchBRATISLAVA - Miesto, čas a pravidlá novembrového hlasovania o našich budúcich obecných zástupcoch by sa mali voliči dozvedieť do utorka 21. októbra.


Práve 21. októbra uplynie obciam čas na to, aby doručili voličom oznámenie o čase a mieste konania komunálnych volieb. Vyplýva im to z harmonogramu organizačno-technického zabezpečenia volieb do orgánov samosprávy obcí a zo zákona o voľbách do orgánov samosprávy obcí. Ak volič oznámenie nedostane, môže to mať viaceré príčiny, neznamená to však, že by voliť nemohol.

 

Ako pre agentúru SITA povedala riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán Ministerstva vnútra SR a zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) Eva Chmelová, oznámenie voličovi nemusí prísť z rôznych dôvodov. Môže to znamenať napríklad, že obyvateľ nie je uvedený v zozname voličov, oznámenie mu však mohli nedoručiť i omylom či preto, že nemal označenú poštovú schránku. Informácie o mieste a čase volieb môže každý zistiť na svojom obecnom úrade, kde voliča v prípade, že nie je zapísaný do zoznamu voličov, zároveň doň dopíšu. Do zoznamu voličov voliča dopíšu aj v deň volieb, stačí ak príde do volebnej miestnosti, do ktorej patrí podľa trvalého bydliska a volebnej komisii to preukáže svojím platným občianskym preukazom. 

 

Obec podľa zákona najneskôr 25 dní pred dňom volieb, teda 21. októbra, pošle každému voličovi zapísanému v zozname voličov oznámenie, v ktorom uvedie čas konania volieb, volebný okrsok a miesto, kde môže volič voliť. V oznámení tiež upozorní na povinnosť preukázať sa pred hlasovaním preukazom totožnosti a uvedie stručný spôsob úpravy hlasovacieho lístka. V obciach, kde žijú národnostné menšiny, distribuujú oznámenia o komunálnych voľbách aj v jazykoch menšín. Hlavný text je v tomto prípade v slovenčine a nasledujú ho mutácie v maďarskom, rusínskom, ukrajinskom, nemeckom a rómskom jazyku. 

Úlohou obce je zároveň do 27. októbra vyhradiť miesta na vylepovanie volebných plagátov a iných nosičov informácií. Samotná predvolebná kampaň sa začne 29. októbra a skončí sa 13. novembra o 7:00. Vedenie kampane mimo tohto času zákon zakazuje. 

 

Starostov obcí, primátorov miest a poslancov obecných, mestských či miestnych zastupiteľstiev si na najbližšie štyri roky volíme 15. novembra. Voľby predstaviteľov 2 926 obcí, miest a v prípade Bratislavy a Košíc aj ich mestských častí sa však neuskutočnia všade. Pre nedostatok kandidátov si v 14 obciach nezvolia celé zastupiteľstvo, v piatich obciach nebudú voliť starostu a z nich v troch ani svoj poslanecký zbor. V týchto obciach sa voľby budú opakovať. Vzhľadom na zákonné lehoty sa dá podľa zapisovateľky ÚVK predpokladať, že budú na prelome februára a marca. Kým tu nezvolia svojich obecných zástupcov, vedú obce tí, čo boli zvolení v predošlých voľbách. "Pre tieto voľby bolo utvorených 5 989 volebných okrskov. Volebných miestností však bude iba 5 986, keďže v troch obciach voľby vôbec nebudú. Spolu 11 obcí sa rozhodlo, že otvoria volebné miestnosti skôr ako o 7:00, aby vyšli svojim voličom v ústrety," dodala Chmelová. Všetky volebné miestnosti však musia byť otvorené do 20:00. Voliť môže približne 4,4 milióna obyvateľov. Volia aj cudzinci s trvalým pobytom na Slovensku. Podľa ministerstva vnútra je ich približne 61 500.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok