Národné stredisko začalo riešiť šikanu na pracovisku

NETKY.SK • 20 September 2014, 16:00 • 2 min
Národné stredisko začalo riešiť šikanu na pracovisku

BRATISLAVA - Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP) začalo riešiť šikanu na pracovisku, na základe dlhoročnej praxe a svojich poznatkov vypracovalo tréning na identifikovanie, eliminovanie a obranu voči šikane, tzv. mobbingu a bossingu.

slovakia

left justify in out

Informuje o tom stredisko na svojej internetovej stránke. V prípade mobbingu ide o šikanu zo strany kolegu, pričom obeť je v rovnakom pracovnom postavení. Bossing je šikana zo strany nadriadeného voči podriadenému. Tréning národné stredisko ponúklo úradom práce, pričom chce školiť nielen ich zamestnancov, ale aj nezamestnaných, ktorých na úrade evidujú. Budúci mesiac sa tak chystá vyškoliť zamestnancov úradov práce v Pezinku a Senci, odpoveď na ponuku však dostalo od viacerých úradov. Okrem tréningových ponúk vypracovalo SNSĽP tiež materiál týkajúci sa tejto problematiky, ktorý poslalo pracovným portálom a iným poskytovateľom pracovných ponúk. Na viacerých je už zverejnený, celý jeho text sa nachádza napríklad na stránkach www.headhunteri.sk či www.pracanadosah.sk.

 

Výkonný riaditeľ SNSĽP Marian Mesároš pozitívne vníma záujem o problematiku šikany, mobbingu a bossingu, pretože tento fenomén má v našej spoločnosti vzrastajúcu tendenciu. Mnoho ľudí pritom nemá poznatky o tom, čo tieto pojmy znamenajú alebo čoho sa týkajú. "Dúfam, že nami poskytnuté školenia a materiály pomôžu nielen ľuďom, ktorí majú na pracovisku takéto problémy a nevedia ako sa brániť, ale aj tým, ktorí by potrebovali objasniť, čo presne šikana, mobbing a bossing znamenajú," poznamenal. 

 

Prípady šikany na pracovisku sa podľa národného strediska pre ľudské práva v poslednej dobe množia. "Aj stredisko eviduje zvýšený počet podnetov týkajúcich sa tohto typu šikany," uviedol Marian Mesároš. Keďže ľudia trávia v práci podstatnú časť svojho času, uspokojivé pracovné podmienky sú pre ich psychickú pohodu veľmi dôležité a dokážu ovplyvniť aj pracovný výkon či celkovú kvalitu života, pripomenul. "Šikana na pracovisku je preto veľmi závažný problém, ktorý dokáže hlboko zasiahnuť ľudskú dôstojnosť človeka," doplnil. 

 

Šikana sa podľa jeho slov objavuje predovšetkým vo forme bossingu. Stredisko pre ľudské práva sa v rámci svojej činnosti stretlo napríklad so zákonom nedovoleným monitorovaním zamestnanca, ktoré vyústilo do upozornenia na závažné porušenie pracovnej disciplíny. Známe ja takisto zadávanie úloh nad rámec činností uvedených v pracovnej zmluve. "Konkrétne pedagogickej zamestnankyni boli nadriadenou zadávané úlohy ako upratovanie školského dvora či úprava zelene," informuje SNSĽP. Prejavmi bossingu vo viacerých prípadoch bolo aj vynechávanie zamestnanca z kolektívnych akcií a aktivít alebo obmedzenie prístupu do niektorých pracovných priestorov, napríklad do jedálne.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies