Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. jan. 2022Drahomíra
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Nedostatok sudcov má za následok spomaľovanie súdnych procesov aj ďalších vecí.
Nedostatok sudcov má za následok spomaľovanie súdnych procesov aj ďalších vecí.
15.03.2021 15:13 Domov
Najvyšší súd SR je preťažený! Prípadov pribúda, no chýbajú sudcovia
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
15.03.2021 15:13 Domov

Najvyšší súd SR je preťažený! Prípadov pribúda, no chýbajú sudcoviaBRATISLAVA - Situácia s počtom sudcov na správnom kolégiu Najvyššieho súdu SR (NS SR) je alarmujúca. Predseda NS SR Ján Šikuta to uviedol v tlačovej správe, ktorú zaslala hovorkyňa súdu Alexandra Važanová.


Už teraz je nedostaok sudcov 

Správne kolégium NS SR má aktuálne v rukách viac ako dvetisíc živých prípadov, k dispozícii však má len 22 stálych a dvoch dočasne pridelených sudcov. Najvyšší správny súd, pod ktorého kompetenciu má od 1. augusta tohto roku uvedené agenda spadať, však má mať 30 sudcov. Správnemu kolégiu tak chýba šesť sudcov.

 

 

Procesy sa ešte viac spomalia 
Personálna poddimenzovanosť na správnom kolégiu a nemožnosť jeho personálnej stabilizácie začína mať vplyv na prieťahy v konaní, čo je podľa Šikutu z pohľadu občana neprijateľné.

 

V najbližšej dobe navyše avizujú odchod viacerí sudcovia, čím sa zaťaženie správneho kolégia a pravdepodobnosť vzniku možných prieťahov v konaní ešte zvýšia.

 

 

Možný odklad 

Predseda NS SR vyjadril znepokojenie nad tým, že zodpovednosť za riadenie správneho kolégia a riadne vybavovanie agendy v súčasnosti ťaží Najvyšší súd. Chod v tejto agende však nemožno aktívne ovplyvniť výberom nových sudcov.

 

Situáciu nezlepšuje ani fakt, že financovanie Najvyššieho správneho súdu doposiaľ nie je vyriešené. Šikuta dodal, že spustenie činnosti tohto súdu bude k stanovenému termínu možné len za predpokladu, že bude mať svojho predsedu a personálne obsadenie.

 


"Z rozhovorov s pánom predsedom Najvyššieho súdu SR vnímam, že sa zaoberá otázkou optimálneho nastavenia počtu sudcov aj príslušného personálu. Vyjadrujem mu v tomto podporu. Treba zároveň povedať, že Najvyšší súd je samostatná rozpočtová kapitola, avšak v prípade potreby akejkoľvek súčinnosti som pripravená sa s pánom predsedom k tomu stretnúť," uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí).

 

 

Šéfka rezortu spravodlivosti sa neobáva, že množstvo živých vecí, ktoré bude musieť prebrať najvyšší správny súd zo správneho kolégia, obmedzí fungovanie novovznikajúceho súdu. "V prípade, že najvyšší správny súd bude dobre obsadený, tak v tom nevidím problém," dodala.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Lukáš Čief

Foto:  Pixabay, Pexels, FacebookNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok