Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
24. jan. 2022Timotej
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Každý vzťah sa formuje inak a podobne to bolo aj s literárnymi postavami.
Každý vzťah sa formuje inak a podobne to bolo aj s literárnymi postavami.
19.11.2019 07:10 Kultúra
Najslávnejšie literárne dvojice všetkých čias
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
19.11.2019 07:10 Kultúra

Najslávnejšie literárne dvojice všetkých čiasIch mená pozná dokonca aj najväčší odporca literatúry, čo len dokresľuje, aké pevné miesto majú nielen v dejinách literatúry, ale aj v pamäti nenapraviteľných romantikov.


Na lásku sú odjakživa kladené vysoké nároky. Predstavu o nej si každý prispôsobuje na základe preferencií (niekto má totiž v obľube pokoj v živote aj vo vzťahoch, kým iný sa bez náznaku drámy utápa v nepohodlí). Vystavované kritériá sú teda individuálne, ale vo vreci želaní, ktoré osamelé existencie vysielajú ktoviekam s nádejou, že azda bude túžba doručená adresátovi, sa nájde aj kus všeobecna. Najviac cenená je taká, ktorá nosí prívlastok večná. A práve ona je výplodom literatúry, dôverne ju poznajú autori a tí ju potom odovzdávajú starým mamám, dcéram aj vnučkám, aby tak vznikla spoločná viera v nekonečno.

 

 

Anna a Gilbert
Lucy Maud Montgomery písala všeličo, ale nijakej postave sa nedostalo toľko uznania ako prešibanej sirote Anne zo Zeleného domu. Počiatočné nepriateľstvo medzi ňou a Gilbertom, ktoré zapríčinilo viac nedorozumenie ako skutočná krivda (veď ako inak si mal získať jej pozornosť, ak nie tým, že by ju podpichoval pre farbu vlasov), napokon ustúpilo priateľstvu a to sa stalo základom pevného romantického puta. Je neuveriteľné sledovať, ako sa rodí náklonnosť, a ako Anna prichádza na to, čo čitateľ už dávno vie - veď ten chudáčisko by sa aj rozkrájal, len aby mal možnosť zblížiť sa s ňou. Ich vzájomný vzťah poučí toho, kto sa domnieva, že láska v úvode potrebuje nejakú trhlinu.

 

 

Scarlett a Rhett
Vraj protiklady sa priťahujú. Či je to naozaj pravda, sa ťažko posudzuje, najmä ak by sa mal úsudok riadiť pohľadom na Scarlett a Rhetta. Margaret Mitchell, autorka nesmrteľného románu Odviate vetrom, pravdepodobne ani najmenej nepredpokladala, koľko nádejí bude po dočítaní knihy zmarených. Ona je rozmaznaná a tvrdohlavá, ale to isté sa dá povedať aj o ňom. Je sebecká, ale aj on hľadá vlastný prospech. Ona nevie, že sú si spriaznení, kým on to pochopil pri prvom stretnutí. Je neznesiteľná a on je jediný, kto jej dokáže porozumieť. Ona mu však dáva iba polovicu srdca, kým on by jej dal nielen to svoje, ale pokojne by z hrude vytrhol aj tisíc ďalších, ak by to malo znamenať, že bude šťastná.

 

 

Jane Eyrová a pán Rochester
Ach, koľko si toho Jane vytrpela a akú neľahkú minulosť pripravila Charlotte Brontë aj pre tajomného pána Rochestera. Ich cit je nežný, vznikal uprostred rozhovorov úprimných aj drzých, vyrastal v prítomnosti toho druhého, ale aj vtedy, keď ich delila diaľka. Je to láska, ktorá vynahrádza chýbajúcu rodinu, ktorá odstraší aj dávnych duchov a otvorí oči zatemnené slepotou.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: netky Michaela Mihoková

Foto:  Pixabay, Unsplash, PexelsNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok