Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. okt. 2020Aurel
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Múzeum oravskej dediny Zuberec - Brestová sa nachádza v prekrásnom prírodnom prostredí v podhorí Roháčov, v blízkosti tečie horský potok Studená.
Múzeum oravskej dediny Zuberec - Brestová sa nachádza v prekrásnom prírodnom prostredí v podhorí Roháčov, v blízkosti tečie horský potok Studená.
24.09.2020 10:41 Environetky
Na Orave je zdravo aj pre tento dôležitý aspekt
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.09.2020 10:41 Environetky

Na Orave je zdravo aj pre tento dôležitý aspektNa Orave dobre, na Orave zdravo, spieva sa v známej slovenskej ľudovej piesni. Za zdravím Oravčanov sa nepochybne ukrýva aj kvalitná pitná voda v tohto krásnom slovenskom regióne.


Marcel Bakoš pôsobí v Oravskej vodárenskej spoločnosti ako výrobno-technický riaditeľ. Prezradil, že v regióne Oravy ľudia pijú len vodu z podzemných zdrojov. „Táto surová voda má vyhovujúcu kvalitu vo všetkých fyzikálno-chemických ukazovateľoch a nie je potrebné ju špeciálne upravovať, okrem dezinfekcie,“ vysvetlil.

 

Hodnotenia

Pokiaľ ide o jej zloženie, vyskytuje sa tu jedna z najkvalitnejších vôd na Slovensku. „Z hľadiska obsahu minerálnych látok ako je vápnik a horčík sa v Oravskom regióne vyskytujú vody s rôznym zložením. Podľa stupnice tvrdosti vody sa vyskytujú oblasti s veľmi mäkkou vodou až značne tvrdou vodou.“ Región Oravy mal v roku 2020 takéto hodnotenia kvality vody v okrese Dolný Kubín, Tvrdošín Námestovo.

 

Miestne podmienky

Kvalitu pitnej vody riadi Vyhláška MZ SR č. 247/2017 Z. z., kde sú vypísané ukazovatele, limity, rozsah i početnosť analýz. „Pri výbere ukazovateľov kvality pitnej vody sa pri každom systéme zásobovania zohľadňujú miestne podmienky, na základe ktorých sa určí program monitorovania pitnej vody,“ objasnil predstaviteľ spoločnosti so sídlom v Dolnom Kubíne.

 

Pravidelná kontrola

Výrobno-technický riaditeľ zdôraznil, že kvalita vôd na Orave je vyhovujúca z hľadiska požiadaviek tejto vyhlášky, navyše sa pravidelne kontroluje podľa ukazovateľov. „Prehodnotenie ukazovateľov a ich limitov nie je v pôsobnosti vodárenskej spoločnosti, tieto úlohy vykonáva ministerstvo zdravotníctva, vyhláška bola aktualizovaná v roku 2017 a vychádza predovšetkým z európskych smerníc.“

 

Údržba potrubia

Potrubie, ktorým voda prichádza ku spotrebiteľom, je jednou z oblastí, ktoré vo všetkých regiónoch môžu kvalitu zhoršovať, preto je nevyhnutná aj jeho kontrola. „Na úseku vodovodov v rámci pravidelných prevádzkových činností je vykonávaná kontrola a odkaľovanie vodovodnej siete. Priaznivý stav vodovodov je dosahovaný aj realizáciou opráv a rekonštrukcií vytypovaných úsekov vodovodov,“ vysvetlil Bakoš.

 

Úplné rozbory

Oravská vodárenská spoločnosť dbá aj o sledovanie kvality vody z hľadiska možných vplyvov potrubia. „V rámci programu monitorovania sa sledujú v úplných rozboroch aj ťažké kovy ako napr. meď, nikel, olovo, ortuť, kadmium, chróm, arzén na všetkých vodách v správe OVS, a. s. Tieto ukazovatele nebývajú prekročené, je potrebná však ich pravidelná kontrola,“ objasnil predstaviteľ OVS.

 

Prečítajte si aj o predkladanej novele zákona, ktorý má dopomôcť k lepšej kvalite pitnej vody.

Prečítajte si aj prvú časť tohto seriálu o kvalite pitnej vody na Slovensku.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Michal Albert

Foto:  TASR/Pavol Ďurčo/YouTubeNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok