Matovič: Je hanbou, že vláda neprišla na Kiskov prejav

NETKY.SK • 26 November 2014, 12:15 • 2 min
Matovič: Je hanbou, že vláda neprišla na Kiskov prejav

BRATISLAVA – Líder OĽaNO Igor Matovič považuje za hanbu, že vláda Roberta Fica neprišla do parlamentu na vystúpenie prezidenta Andreja Kisku.

slovakia

left justify in out

„Oni nemali záujem, nevyhovuje im to. Chceli tu mať svojho Fica, toho by počúvali. Ale čo by tu išli Kisku počúvať?“ vyslovil sa pred novinármi Matovič. Jediným ministrom prítomným na vystúpení prezidenta Andreja Kisku bol minister financií Peter Kažimír, o ktorého zákone mal parlament rokovať po prejave hlavy štátu. Kiska ako prezident je najvyšším ústavným činiteľom, išlo o jeho prvé vystúpenie v parlamente. Matovič prejav pre zápchu nestihol, pripomenul však, že členovia vlády chodia v autách s modrými majáčikmi a v národnej rade byť mohli, ak by chceli.

 

Kiska vo vystúpení spomínal, že by po daňovej kobre mohla vzniknúť aj kobra v zdravotníctve. „Mala by fungovať politická kobra a mala by chodiť za zadkom každému jednému zlodejovi politikovi. Potom by zlodeji politici do politiky nešli a vyzeralo by to, ako sme chceli. Ideálna politická kobra je zrušiť kvórum na referendum a keď politici spravia niečo zlé, ľudia ich v referende odvolajú,“ vysvetlil Matovič. Zdôraznil, že hoci Slovensko má množstvo orgánov ako NKÚ, generálnu prokuratúru, policajné prezídium či daňové riaditeľstvo, postihy hrozia iba obyčajným ľuďom a nie skorumpovaným politikom. „Malo by to vyzerať tak, že tieto inštitúcie by mali fungovať, mali by ich viesť ľudia, ktorí pôjdu po prstoch politikom,“ uzavrel líder OĽaNO. 

 

Vystúpenie prezidenta v parlamente podľa poslanca za SDKÚ-DS Ľudovíta Kaníka potvrdzuje, že mimoriadna schôdza k odvolávaniu premiéra Roberta Fica spustila sériu protestov a pohár trpezlivosti verejnosti pretiekol. „Zdravotníctvo je najvykričanejšou hanbou Slovenska, najzneužívanejšou na rôzne nekalé praktiky spojené s vládnymi špičkami Smeru. Pán prezident sa jednoznačne postavil na stranu verejnosti, občanov a tých politikov, ktorí sa proti tomu snažia bojovať,“ povedal Kaník. Berie to ako výzvu, aby sa reálne s takými praktikami skoncovalo a boli potrestaní tí, ktorí za to nesú zodpovednosť. 

 

Kaníkova skepsa pretrváva, pokiaľ ide o ochotu a vôľu vládneho Smeru. „Zatiaľ sú to len marketingové kroky a snaha zamaskovať svoje pôsobenie, keďže Smer vytvoril systém, ktorý stojí na korupcii a klientelizme, nejde o jednotlivé zlyhania, ale o nastavenie systému. A inak sa s tým nedá vyrovnať, len zmenou tohto systému. To znamená porážkou Smeru vo voľbách,“ upozornil exminister sociálnych vecí. Poslanec za SDKÚ-DS súhlasí s názorom prezidenta na politické nominácie. „Všade tam, kde ide o odbornú prácu, sú politické nominácie neopodstatnené. Politické nominácie sú opodstatnené pri členoch vlády, parlamentu a inštitúciách, ktoré im podliehajú. Všade inde treba ľudí, ktorí sú čestní a bezúhonní bez ohľadu na ich politický názor,“ dodal Kaník. 

 

Poslancov Smeru-SD podľa Otta Brixiho Kiskov prejav neprekvapil. „Od prejavu pána prezidenta sme po vecnej aj formálnej stránke očakávali to, čo bolo povedané. Vnímam to ako legitímnu a štandardnú súčasť výkonu jeho mandátu. Veci, ktoré tam boli indikované, sú všeobecne známe, takže je len na poslancoch, vláde a všetkých, ako sa s nimi vyrovnáme,“ povedal Brixi. O téme politických nominácií by sa podľa Brixiho mala viesť odborná a nie populistická diskusia. „Politické nominácie môžu byť pozitívne aj negatívne, závisí to od konkrétneho nominanta. Nepreceňoval by som to. Nie každá politická nominácia musí byť zlá. Druhá otázka je, čo je to politická nominácia. Je to člen strany alebo odborník nominovaný stranou?“ konštatoval Brixi. Podľa neho ide o veľmi širokú tému, o ktorej sa zatiaľ hovorí povrchne. „Zatiaľ nikto nepovedal, ak nastane stop a nebudú politické nominácie, kto bude kompetentný a do akých funkcií bude môcť navrhovať v tejto krajine,“ uzavrel poslanec Smeru-SD. 

 

Ak vláda dokáže bojovať s daňovými únikmi finančnou kobrou, možno prišiel čas, aby aj zdravotníctvo malo svoju kobru, vyhlásil dnes prezident Kiska v NR SR. Hlava štátu o svoje prvé vystúpenie pred poslancami požiadala, aby sa vyjadrila k aktuálnym otázkam, ktoré sa týkajú zmien vo vedení parlamentu. Prezident hovoril najmä o problémoch zdravotníctva, dotkol sa však aj rezortu školstva a postavil sa za protesty ľudí proti korupcii v zdravotníctve. Podľa prezidenta by mala vláda, parlament, ale aj daňové úrady, polícia a justícia vyslať do zdravotníctva správu, že sa začnú veci nazývať pravými menami a že sa zastavia neoprávnené zisky firiem a ľudí z úzadia nášho zdravotníctva. Veľká časť ľudí na Slovensku je podľa prezidenta presvedčená, že v zdravotníctve fungujú na prvom mieste politické záujmy, záujmy dodávateľov zdravotníckych zariadení, záujmy poisťovní, až potom sú niekde záujmy lekárov a personálu a pacient je v našom zdravotníctve na poslednom mieste. "Toto je dlhodobá skúsenosť tých, ktorí v zdravotníctve pracujú, a väčšiny z nás, ktorí sme s ním prišli do styku. Napríklad politické nominácie v zdravotníctve tu fungujú roky - a za všetkých vlád. Osobne ich považujem za podstatnú príčinu zla v našom zdravotníctve," dodal Kiska. 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies