Manchester City získal premiérovo Superpohár po triumfe nad Sevillou

NETKY.SK • 17 August 2023, 08:28 • 2 min

PIREUS - Futbalisti Manchestru City získali prvýkrát v histórii Superpohár UEFA. Úradujúci šampióni Ligy majstrov zdolali v stredu na štadióne Karaiskakis v Pireu víťaza Európskej ligy FC Sevilla v jedenástkovom rozstrele 5:4. V riadnom hracom čase sa duel skončil 1:1.

V úvode mali dve šance hráči anglického majstra, ale do vedenia sa dostala Sevilla, keď sa v 25. minúte presadil marocký útočník Youssef En-Nesyri. Ten mal ďalšie dve veľké možnosti v druhom polčase, no stroskotal na brankárovi Edersonovi. O vyrovnanie sa postaral po hodine hry taktiež hlavou Cole Plamer.

V rozstrele premenili jedenástky všetci hráči City i prví štyria Sevilly, no piaty Nemanja Gudelj trafil len do brvna. Vlani túto trofej získal Real Madrid po triumfe nad Eintrachtom Frankfurt 2:0. Španielske kluby sú v doterajšej štatistike víťazov najúspešnejšie v Európe - Superpohár získali 16-krát (Barcelona a Real Madrid po 5, Atletico Madrid 3, Valencia 2, Sevilla 1).

V úvode duelu si hráči i fanúšikovia uctili minútou ticha fanúšika AEK Atény, ktorého minulý týždeň dobodali na smrť pri potýčke s priaznivcami Dinama Záhreb pred zápasom predkola Ligy majstrov. Prvú vážnejšiu šancu si vytvorili hráči víťaza LM, ktorí prvýkrát nastúpili v základe s novou posilou obrancom Joškom Gvardiolom. Vo 8. minúte sa po Fodenovom rohu dostal k lopte Ake a musel zasiahnuť brankár Sevilly Bounou. Ten zneškodnil aj strelu Grealisha zo 17. minúty

Španielsky tím sa dostal do prvej vážnejšej príležitosti v 25. minúte a hneď z toho bol gól. Acuna odcentroval z ľavej strany a En-Nesyri sa presadil hlavou medzi dvoma stopérmi. Andalúzania mali ďalšiu možnosť po polhodine hry, ale Lamelova strela z prvej letela mimo. V závere polčasu zvýšili Angličania nápor, no do šancí sa nedostali.

Do druhej časti vstúpili lepšia hráči Sevilly a po piatich minútach mohol ich náskok zvýšiť opäť En-Nesyri, ale zakončil len do padajúceho Edersona. Favorit sa dočkal po hodine hry, keď si na Rodriho center z ľavej strany nabehol do šestnástky Palmer a hlavou vyrovnal - 1:1. Sevilla však mohla ísť ihneď opäť do vedenia, do tretice bol vo veľkej príležitosti marocký útočník En-Nesyri, no anglický tím zachránil znovu Ederson, ktorý včas vybehol. V závere stupňoval tlak Manchester City a rozhodnúť mohol Ake, center Fodena poslal hlavou od zeme na bránku, ale Bounou vyrazil.

Duel tak dospel do rozstrelu, v ktorom v piatej sérii nepremenil svoj pokus Gudelj a City tak premenilo prvú účasť v Superpohári na zisk trofeje. Prehľad víťazov Superpohára UEFA od roku 2000: 2000 Galatasaray Istanbul 2001 FC Liverpool 2002 Real Madrid 2003 AC Miláno 2004 FC Valencia 2005 FC Liverpool 2006 FC Sevilla 2007 AC Miláno 2008 Zenit Petrohrad 2009 FC Barcelona 2010 Atletico Madrid 2011 FC Barcelona 2012 Atletico Madrid 2013 Bayern Mníchov 2014 Real Madrid 2015 FC Barcelona 2016 Real Madrid 2017 Real Madrid 2018 Atletico Madrid 2019 FC Liverpool 2020 Bayern Mníchov 2021 FC Chelsea 2022 Real Madrid 2023 Manchester City

Superpohár UEFA 2022 (Štadión Karaiskakis v Pireu): Manchester City - FC Sevilla 1:1 (0:1) - 5:4 v rozstrele Góly: 63. Palmer - 25. En-Nesyri. Rozhodovali: Letexier - Mugnier, Rahmouni (všetci Fr.), ŽK: Bade, Lamela, Sanchez, 29.207 divákov. Manchester City: Ederson - Walker, Akanji, Gvardiol, Ake -Kovačič, Rodri - Palmer (85. Alvarez), Foden, Grealish - Haaland FC Sevilla: Bounou - Navas (83. Montiel), Bade, Gudelj, Acuna - Jordan, Rakitič - Ocampos, Torres (74. Sanchez), Lamela (90.+3 Suso) - En-Nesyri (90.+3 Mir).