Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
16. aug. 2022Leonard
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Pri tejto neurovývinovej poruche majú pacienti problém v sociálnych situáciách.
Pri tejto neurovývinovej poruche majú pacienti problém v sociálnych situáciách.
19.10.2020 13:09 Domov
Ľudia s poruchou autizmu budú disponovať vlastným preukazom
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
19.10.2020 13:09 Domov

Ľudia s poruchou autizmu budú disponovať vlastným preukazomBRATISLAVA - Preukaz osoby s poruchou autistického spektra by mal po novom pomôcť v bežnom živote ľuďom, ktorí takýmto ochorením trpia. Na pôde Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR ho v pondelok predstavil šéf rezortu Marek Krajčí (OĽANO).


Šéf rezortu zdravotníctva poukázal na to, že doposiaľ nebolo možné pomáhať ľuďom s autizmom legitimizovať sa a poskytovať im výhody, ktoré im patria.

 

"Je to vyjadrenie celospoločenského uznania aj poďakovania tým, ktorí sa starajú o tieto deti," komentoval Krajčí, pričom verí, že takýto preukaz pomôže posilňovať v ľuďoch spolupatričnosťlepšie chápať samotné osoby s týmto ochorením, ale aj ich rodiny. Vysvetlil, že človek s poruchou autistického spektra môže pôsobiť ako úplne zdravý jedinec. Okolie si podľa jeho slov vôbec nemusí byť vedomé, že táto osoba má nejaký problém a v určitých situáciách ho nevie pochopiť, reaguje na nich s krikom.

 

 

Vyjadrenie ministra zdravotníctva 

"Tieto osoby potrebujú zvláštny režim, prednostné vybavenie zdravotnej starostlivosti, pri úradných rokovaniach, situáciách v cestnej premávke, v hromadnej verejnej doprave, obchodoch, nákupných strediskách, na verejných priestranstvách, detských ihriskách či kultúrnych akciách," komentoval Krajčí.

 

 

Predsedníčka sekcie detskej a dorastovej psychiatrie Slovenskej psychiatrickej spoločnosti Zuzana Matzová vysvetlila, že pri tejto neurovývinovej poruche majú pacienti problém v sociálnych situáciách, nerozumejú dobre sociálnym interakciám, majú problémy s komunikáciou, veľmi zle tolerujú zmeny. Reagujú veľmi senzitívne na podnety, ktoré u bežných ľudí žiaden diskomfort nevyvolávajú, akými sú napríklad väčšie množstvo ľudí, bežný hluk, rôzne pachy, nevedia sa upokojiť bežným spôsobom.

 

 

Príčiny choroby 

V rôznych situáciách, napríklad, keď potrebujú ísť k lekárovi či na úrady, môžu na podnety zareagovať masívnou úzkosťou. Môžu sa preto správať nevyspytateľne, napríklad utekať z miesta, môžu začať byť agresívni či ničiť veci. Krok rezortu zdravotníctva vníma pozitívne, keďže umožňuje prednostné právo na vybavenie takejto osoby.

 

Kto ich bude vystavovať

Preukaz vypracoval odbor duševného zdravia MZ SR v spolupráci s poslankyňou Národnej rady SR Janou Žitňanskou (Za ľudí). K dispozícii je ich aktuálne 3000 kusov, vystavovať by ich mali výlučne psychiatri pre deti či dospelých. Objednávať ich možno na odbore duševného zdravia MZ SR. Ich rešpektovanie je na dobrovoľnej báze. Preukaz je bezplatný, využiteľný aj v zahraničí.

 

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Čief

Foto:  Pixabay, PexelsNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok