Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. sep. 2020Václav
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Morské oko, Vihorlat, Východné Slovensko
Morské oko, Vihorlat, Východné Slovensko
17.02.2020 18:50 Environetky
Lesy SR sú taktiež proti výstavbe v okolí Morského oka
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
17.02.2020 18:50 Environetky

Lesy SR sú taktiež proti výstavbe v okolí Morského okaREMETSKÉ HÁMRE - Lesy SR v žiadnom prípade neuvažujú nad zmenou charakteru územia neprimeranou výstavbou, vyjadril sa hovorca štátneho podniku Pavel Machava.


Problém 

Vec sa má totiž tak, že zníženie stupňa ochrany národnej prírodnej rezervácie Morské oko v rámci navrhovaného vyhlásenia prírodnej rezervácie Vihorlatský prales má viesť k umožneniu developerských aktivít. 

 

 

Cieľ developera 

"Naším cieľom je regulovanou infraštruktúrou - toalety, odpadkové koše, údržba náučného chodníka - zabrániť živelnému znečisťovaniu okolia a tak vytvoriť návštevníkom príjemné prostredie na rekreáciu," uviedol Machava s tým, že zmenou stupňa ochrany nedôjde k zníženiu ochrany prírody, ani k výstavbe nových objektov.

 

Len zlé pochopenie? 

Neumožňuje to ani samotný znížený, štvrtý stupeň ochrany prírody. Ako doplnil, zmena stupňa ochrany dovolí lepšiu starostlivosť o územie a existujúce stavby a tiež zvýšenie bezpečnosti a komfortu pre turistov. "Problémom starostlivosti o tieto objekty je skutočnosť, že s ich údržbou potrebujeme výnimky od príslušného orgánu ochrany prírody, ktorých vydanie nezriedka trvá aj niekoľko rokov," poukázal na komplikácie, ktoré údržba národnej kultúrnej pamiatky prináša.

 

 

Dva tábory

Voči návrhu envirorezortu vyhlásiť prírodnú rezerváciu Vihorlatský prales, ktorého súčasťou je zmena stupňa ochrany NPR Morské oko z piateho na štvrtý stupeň, sa postavilo Lesoochranárske združenie VLK. Na podpísanie hromadnej pripomienky k medzirezortnému pripomienkovému konaniu, ktoré sa uskutoční v utorok 18. februára, vyzýva na sociálnej sieti. Envirorezort tvrdí, že novú výstavbu pri Morskom oku zakazuje zákon aj pravidlá UNESCO.

 

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Čief

Foto:  Facebook, PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok