Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
10. aug. 2020Vavrinec
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Andrej Kiska
Andrej Kiska
20.10.2016 06:30 Domov
Kiska: Je dôležité, aby sme našli odvahu vyrovnávať sa s našou minulosťou
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.10.2016 06:30 Domov

Kiska: Je dôležité, aby sme našli odvahu vyrovnávať sa s našou minulosťouBRATISLAVA - Výstavu Sen x skutočnosť s podtitulom Umenie & propaganda 1939-1945 mapujúcu premeny podôb a funkcií umenia, vizuálnej kultúry a propagandy v rokoch Slovenského štátu otvorili dnes podvečer v Slovenskej národnej galérii (SNG).


Na vernisáž prijal pozvanie aj prezident SR Andrej Kiska, ktorý ocenil spoluprácu galérie a ministerstva kultúry na viac ako dvojročnom projekte. "Som rád, že sa odhodlali pustiť do takej ťažkej témy. Je nesmierne dôležité, aby sme našli odvahu vyrovnávať sa s našou minulosťou," komentoval zrod výstavy prezident.

 

Dotkol sa tiež poznámky generálnej riaditeľky SNG Alexandry Kusej, ktorá jedno z najkontroverznejších období našich novodobých dejín označila za "mokvajúcu ranu". "A tá sa nedá ošetriť, kým ju poriadne neočistíme. Naša minulosť sa prelieva do našej súčasnosti a naučiť sa vyrovnávať sa s minulosťou, nebáť sa položiť si otázky, ako to bolo, je nesmierne dôležité práve v dnešnom období," podčiarkol Kiska. Výstavu odporučil študentom, mladým ľuďom, ale aj starším: "Aby sa zamysleli nad tým, aká doba bola, aké boli jej tzv. plusy, ale hlavne mínusy, a aby pochopili, aký to má dopad na dnešok."

 

Originálnu, ale tiež jednu z najťažších expozícií v histórii SNG ocenil aj minister kultúry SR Marek Maďarič. "Je to veľmi zaujímavý koncept, keď sa snúbi umenie s propagandou," poznamenal k umelecko-historickej expozícii, ktorá podľa neho ponúka možnosť, v spojení s výkladom, priviesť ľudí k schopnosti pochopiť také zložité obdobie, akým bol Slovenský štát. "Bude to určite aj polemické, aj podnetné. Je zvláštne prezrieť si, vedľa seba blízko mať obrazy, ktoré majú veľkú umeleckú hodnotu s niečím, čo bolo na objednávku štátu a propagovalo neľudskú politiku."

 

Výstavu pripravili tri kurátorky. Katarína Bajcurová sa zaoberala umením v období Slovenského štátu, Petra Hanáková dejinami kinematografie a filmu, Bohunka Koklesová mala na starosti fotografiu. Viac ako tisícka exponátov v celej žánrovej šírke - cez artefakty maliarstva, sochárstva, kresby i grafiky, fotografie a filmu, úžitkového umenia i dizajnu, je inštalovaná na treťom a druhom pochodí Esterházyho paláca. Ukazuje paradoxy fungovania vizuálneho umenia v doteraz viac či menej tabuizovaných kontextoch, ideologické a sociokultúrne väzby, závislosť i nezávislosť umenia od vtedajšej spoločnosti (štátu, moci). Expozícia je štruktúrovaná tematicky, ale má istý chronologický rámec. Otvára ju vznik a budovanie štátu, končí sa povstaním a oslobodením, resp. dielami, ktoré sa krátko po vojne vyrovnali s režimom. Obsahuje množstvo textov, ktoré autorky odporúčajú divákom veľmi pozorne prečítať.

 

Súčasťou výstavy, ktorá je prístupná od 20. októbra do 26. februára, bude bohatý sprievodný program. Ponúka filmovú prehliadku v Kine Lumiére, historické a odborné prednášky, praktické workshopy a iné podujatia v SNG.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok