Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
21. sep. 2019Matúš
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Andrej Kiska
Andrej Kiska
20.10.2016 06:30 Domov
Kiska: Je dôležité, aby sme našli odvahu vyrovnávať sa s našou minulosťou
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.10.2016 06:30 Domov

Kiska: Je dôležité, aby sme našli odvahu vyrovnávať sa s našou minulosťouBRATISLAVA - Výstavu Sen x skutočnosť s podtitulom Umenie & propaganda 1939-1945 mapujúcu premeny podôb a funkcií umenia, vizuálnej kultúry a propagandy v rokoch Slovenského štátu otvorili dnes podvečer v Slovenskej národnej galérii (SNG).


Na vernisáž prijal pozvanie aj prezident SR Andrej Kiska, ktorý ocenil spoluprácu galérie a ministerstva kultúry na viac ako dvojročnom projekte. "Som rád, že sa odhodlali pustiť do takej ťažkej témy. Je nesmierne dôležité, aby sme našli odvahu vyrovnávať sa s našou minulosťou," komentoval zrod výstavy prezident.

 

Dotkol sa tiež poznámky generálnej riaditeľky SNG Alexandry Kusej, ktorá jedno z najkontroverznejších období našich novodobých dejín označila za "mokvajúcu ranu". "A tá sa nedá ošetriť, kým ju poriadne neočistíme. Naša minulosť sa prelieva do našej súčasnosti a naučiť sa vyrovnávať sa s minulosťou, nebáť sa položiť si otázky, ako to bolo, je nesmierne dôležité práve v dnešnom období," podčiarkol Kiska. Výstavu odporučil študentom, mladým ľuďom, ale aj starším: "Aby sa zamysleli nad tým, aká doba bola, aké boli jej tzv. plusy, ale hlavne mínusy, a aby pochopili, aký to má dopad na dnešok."

 

Originálnu, ale tiež jednu z najťažších expozícií v histórii SNG ocenil aj minister kultúry SR Marek Maďarič. "Je to veľmi zaujímavý koncept, keď sa snúbi umenie s propagandou," poznamenal k umelecko-historickej expozícii, ktorá podľa neho ponúka možnosť, v spojení s výkladom, priviesť ľudí k schopnosti pochopiť také zložité obdobie, akým bol Slovenský štát. "Bude to určite aj polemické, aj podnetné. Je zvláštne prezrieť si, vedľa seba blízko mať obrazy, ktoré majú veľkú umeleckú hodnotu s niečím, čo bolo na objednávku štátu a propagovalo neľudskú politiku."

 

Výstavu pripravili tri kurátorky. Katarína Bajcurová sa zaoberala umením v období Slovenského štátu, Petra Hanáková dejinami kinematografie a filmu, Bohunka Koklesová mala na starosti fotografiu. Viac ako tisícka exponátov v celej žánrovej šírke - cez artefakty maliarstva, sochárstva, kresby i grafiky, fotografie a filmu, úžitkového umenia i dizajnu, je inštalovaná na treťom a druhom pochodí Esterházyho paláca. Ukazuje paradoxy fungovania vizuálneho umenia v doteraz viac či menej tabuizovaných kontextoch, ideologické a sociokultúrne väzby, závislosť i nezávislosť umenia od vtedajšej spoločnosti (štátu, moci). Expozícia je štruktúrovaná tematicky, ale má istý chronologický rámec. Otvára ju vznik a budovanie štátu, končí sa povstaním a oslobodením, resp. dielami, ktoré sa krátko po vojne vyrovnali s režimom. Obsahuje množstvo textov, ktoré autorky odporúčajú divákom veľmi pozorne prečítať.

 

Súčasťou výstavy, ktorá je prístupná od 20. októbra do 26. februára, bude bohatý sprievodný program. Ponúka filmovú prehliadku v Kine Lumiére, historické a odborné prednášky, praktické workshopy a iné podujatia v SNG.

 reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok