Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. sep. 2020Michal
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Park Jozefa Ignáca Bajzu v obci Predmier
Park Jozefa Ignáca Bajzu v obci Predmier
10.03.2020 07:29 Kultúra
Jeho vášeň ho predurčila, aby sa zapísal do dejín
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
10.03.2020 07:29 Kultúra

Jeho vášeň ho predurčila, aby sa zapísal do dejínBol vraj svojský a trochu čudák. Ale keby takým nebol, pravdepodobne by neovplyvnil minulosť a ani budúcnosť krajiny.


Jozef Ignác Bajza sa narodil 5. marca v roku 1755 a asi bolo jeho osudom milovať a ctiť si to, čo považoval za dôležité. Ako dobre, že do srdca sa vmestí veľa citu, lebo keby nie, Bajza by musel to svoje rozpoliť a venovať tak jednému i druhému. Bol jednoznačne časťou cirkvi, a práve jej sa rozhodol venovať svoje schopnosti, bohatstvo hmotné aj nehmotné a, samozrejme, dal jej aj svoj čas. Prečo inak by po smrti zanechal značný majetok cirkvi, keby ho k nej neťahalo puto silnejšie než smrť? A potom tu je tá druhá zamilovanosť a tá bola typická pre viacerých umelcov v tom období - zamilovanosť k národu a najmä k jazyku. On sa v snažení líšil akurát tým, že presvedčenie pretavoval do literatúry a nehrnul sa za každú cenu do verejného vystúpenia či členstva v dajakom zanietenom spolku. Niežeby nebol vášnivý, naopak, vášeň v ňom driemala a kúsok po kúsku ho viedla k tomu, aby sa zapísal do dejín.

 

Jozef Ignác Bajza

 

Pokoj v nepokoji
Jozef Ignác Bajza študoval, ako inak, teológiu. Vo Viedni sa v školských časoch dostal trochu pod vplyv akýchsi reformátorov, ale i tak ostával verne stáť po boku služby, ktorú sa zaviazal vykonávať. Po vysviacke za kňaza mal najskôr dve pôsobiská - kaplána robil v Trnave aj v Ostrihome. Na dlhšie zakotvil v Dolnom Dubovom, kde sa odohrával jeho pokoj v nepokoji. Pokoj pramenil zo stálosti, nepresúval sa z miesta na miesto, nehľadal niečo lepšie a ani netrpel nespokojnosťou. Nepokoj bol však zjavný z toho, aké vnútorné a občas aj vonkajšie boje viedol. Ale tak to asi malo byť, vzhľadom na to, že keď človek miluje, musí sa za to aj postaviť a prejavovať nielen slovami, ako je pre neho to či ono podstatné. Pohádal sa s Antonom Bernolákom a ani biskupa jeho prchká povaha neobišla. Bernolákovci dokonca jedno jeho dielo označili ako sedlácke veršovníctvo. Napokon sa presťahoval do Prietrže a konečnou stanicou boli Zbehy pri Nitre.

 

Anton Bernolák

 

Bol prvý
Bajzovi sa prisudzuje prvenstvo v nastolení určitých tém a žánrov. Najväčší rešpekt si získava tým, že napísal prvý slovenský román Reného mládenca príhody a skúsenosti. Vyšiel v dvoch zväzkoch a pre ostrú kritiku poriadku (či skôr neporiadku) v kláštoroch a odmietanie celibátu, sa potýkal s cenzúrou a zastavením tlače. Podobné skúsenosti sprevádzali jeho tvorbu stále, raz ho kritizovali za toto, potom za ono, jeho to ale nikdy neodradilo. Nespochybniteľné je, že záujem o literatúru a jazyk mu vydržal do smrti. Keď ho pozývali pridať sa do spolku, nevyhovel im, ale poslal peňažný príspevok a zo srdca im zaželal len to najlepšie. V tom je vidno, ako mu na tom skutočne záležalo, a ako si cenil každého, kto mal rovnaký cieľ ako on.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Michaela Mihoková

Foto:  Tasr, Matica.sk, Zahorie.skNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok