Jaskyniari na Slovensku majú za sebou niekoľko objavov

NETKY.SK • 28 Marec 2015, 18:44 • 2 min
Jaskyniari na Slovensku majú za sebou niekoľko objavov

SVIT - Jaskyniari zo Slovenska i zahraničia sa posledný marcový víkend zišli na tradičnom Speleomítingu vo Svite, aby tu zhodnotili svoju minuloročnú činnosť.

slovakia

left justify in out

„Významné objavy boli v Demänovskej doline, Slovenskom raji, prepojili sa významné jaskyne v Borinskom krase a v Belianskej doline vo Veľkej Fatre,“ informovala médiá Oľga Miháľová, organizátorka podujatia. Slovenskí jaskyniari minulý rok pôsobili aj v zahraničí, kde rovnako zaznamenali viacero úspechov. Súčasťou víkendového Speleomítingu je aj výstava fotografickej a mapovej dokumentácie.


Jaskyniari si minulý rok pripomenuli 70 rokov organizovaného jaskyniarstva na Slovensku. V rámci sobotného programu Speleomítingu okrem iného prezentovali na kinoplátne objavy z prieskumu jaskýň a krasu za rok 2014 u nás i v zahraničí. „Jaskyniari zo Speleologického klubu Slovenský raj objavili a zaevidovali päť nových jaskýň s celkovou dĺžkou 481 m. V jaskyni Duča jaskyniari objavili 504 m nových chodieb. Celkovo má jaskyňa 642 m. Dokumentovali a zameriavali nové priestory v Stratenskej jaskyni. Jej terajšia nová dĺžka je 23 245 m,“ uviedla Miháľová.


Veľkým úspechom bolo v minulom roku aj prepojenie jaskynného systému Stará garda – Majkova jaskyňa s Jubilejnou jaskyňou. „So svojou dĺžkou 1915 m je druhou najdlhšou a najhlbšou jaskyňou Borinského krasu, v Malých Karpatoch,“ vysvetlila organizátora Speleomítingu.


Objavy boli zaznamenané aj v Gombaseckej a Harmaneckej jaskyni, Jaskyni mŕtvych netopierov, v jaskyni Mesačný tieň, v jaskyni Javorinka v Belianskych Tatrách či v Západných Tatrách. „V Demänovskom jaskynnom systéme sme opäť pridali ďalšie stovky metrov a dnes jeho dĺžka presiahla 40 kilometrov. Celkovo je v Demänovskej doline zameraných 215 jaskýň s dĺžkou 63 638 m,“ doplnila Miháľová.


Slovenskí jaskyniari zaznamenali úspechy aj v zahraničí. Pôsobili v Chorvátsku, Maďarsku, Českej republike, na talianskej Sardínii, ale aj vo Francúzsku, Ruskej federácii či napríklad v Mexiku. Potápači v Macedónsku, v oblasti vyvieračky Babuna, podľa Miháľovej objavili a zdokumentovali 900 metrov chodieb. V slovinskej jaskyni Boka v Julských Alpách zase objavili a zdokumentovali 750 metrov nových chodieb.


Ako informovala Miháľová, v minulom roku jaskyniari spolupracovali aj so Správou slovenských jaskýň najmä pri ochrane jaskýň. „S pracovníkmi Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši a v Košiciach sme komunikovali pri evidovaní nových lokalít a výmene informácií o známych jaskyniach Slovenska, kde sa využíval bohatý archív. S našimi aj zahraničnými odborníkmi sa spolupracovalo pri paleontologickom, archeologickom, geologickom a biologickom výskume v snahe rozšíriť poznatky o podzemí.“ uviedla. Tradične spolupracovali aj s Českou speleologickou spoločnosťou, poľskými, maďarskými a rumunskými jaskyniarmi. Prehĺbila sa aj spolupráca s Jaskynnou záchrannou skupinou Horskej záchrannej služby na Slovensku a v súčinnosti s ňou sa obnovila činnosť Speleologickej záchrannej služby SSS.

 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies