Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
21. jan. 2022Vincent
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Zľava predseda vlády SR Igor Matovič, predseda vlády Poľska Mateusz Morawiecki, predseda vlády ČR Andrej Babiš a predseda vlády Maďarska Viktor Orbán.
Zľava predseda vlády SR Igor Matovič, predseda vlády Poľska Mateusz Morawiecki, predseda vlády ČR Andrej Babiš a predseda vlády Maďarska Viktor Orbán.
11.06.2020 17:31 Politika
Igor Matovič: Krajiny V4 podporujú spoločný postup EÚ v súvislosti s krízou
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
11.06.2020 17:31 Politika

Igor Matovič: Krajiny V4 podporujú spoločný postup EÚ v súvislosti s krízouBRATISLAVA - Krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) podporujú spoločný postup EÚ v súvislosti s krízou spôsobenou pandémiou nového koronavírusu, potrebujú však zo strany Európskej komisie cítiť viac dôvery, slobody a spravodlivosti pri prerozdeľovaní prostriedkov.


Povedal to vo štvrtok premiér SR Igor Matovič na tlačovej konferencii po skončení sa stretnutia premiérov krajín V4.

 

Spoločný postup

Premiéri na zámku v Lednici diskutovali o viacročnom finančnom rámci Európskej únie na roky 2021 - 2027, fonde na obnovu, ktorý má členským krajinám EÚ pomôcť opätovne naštartovať ekonomiky postihnuté pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2.

 

"V mene našich krajín plne podporujeme spoločný postup všetkých krajín Európskej únie v snahe eliminovať dosahy najväčšej hospodárskej krízy, na pokraji ktorej stojíme, od druhej svetovej vojny," povedal.

 

Krajiny V4 sú podľa jeho slov "otvorené akejkoľvek diskusii", ako rovnoprávne členské krajiny európskeho spoločenstva však potrebujú zo strany Európskej komisie cítiť viac dôvery, slobody a spravodlivosti pri rozdeľovaní prostriedkov.

 

"Spoločný program zo strany EK vítame, ale očakávame viac tých základných charakteristík, na ktorých samotná Európska únia vznikla," povedal a v tejto súvislosti zdôraznil dôveru, slobodu a spravodlivosť.

 

Matovič pripomenul, že výsledok prerozdelenia prostriedkov z fondu na obnovu na základe kritérií EK je pre Slovenskú republiku "v celku pozitívny".

 

"Patrí sa vzhľadom na to, že sme súčasťou tohto spoločenstva, byť solidárni aj s našimi partnermi," povedal a dodal, že SR musí chápať postoj Maďarska a Českej republiky, pre ktoré tento výsledok podľa jeho slov "až taký pozitívny nie je".

 

Matovič dodal, že by nemali nastať situácie, v ktorých by niektoré členské krajiny boli zvýhodnené.

 

V4 ukázala svoju užitočnosť

Český premiér Andrej Babiš na úvod tlačovej konferencie povedal, že V4 znovu ukázala svoju užitočnosť, a poďakoval sa svojim kolegom za spoluprácu.

 

V4 podľa Babiša vždy deklarovala, že má záujem na silnej Európe a záujem na tom, aby Európa prosperovala.

 

Spoločný cieľ V4 je podľa Babiša zaistiť, aby najbližší rozpočet EÚ bol správne nastavený, spravodlivý a aby plán obnovy po kríze v súvislosti s koronavírusom SARS-CoV-2 zodpovedal potrebám ekonomík jednotlivých krajín.

 

 

Poľský premiér Mateusz Morawiecki takisto zdôraznil spravodlivosť v súvislosti s prerozdelením prostriedkov z fondu. On a ostatní premiéri sa podľa jeho slov zhodli, že podporu potrebuje i priemysel v jednotlivých krajinách.

 

Maďarsko podľa premiéra Viktora Orbána chce, aby naštartovanie ekonomiky po kríze nového koronavírusu bolo férové. V súvislosti s prostriedkami z fondu takisto pripomenul, že by nemala nastať situácia, v ktorej by boli niektoré krajiny znevýhodnené.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok