Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. okt. 2021Demeter
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
05.08.2021 17:00 Zaujímavosti
Hrdosť je najväčšia zlodejka šťastia
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
05.08.2021 17:00 Zaujímavosti

Hrdosť je najväčšia zlodejka šťastiaVšetko má moc škodiť. Nič, dokonca ani to, čo by sa zdalo ako celkom neškodné, nemôže byť do ľudského života primiešavané v nadpriemernom množstve.


Priveľa lásky privodí chorobnosť, vďaka ktorej sa vzťah akéhokoľvek druhu premení z raja na peklo. Priveľa voľného času vedie k lenivosti a v konečnom dôsledku vytvorí prázdnotu veľkú ako svet. Priveľa informácií má silu spôsobiť úzkosť a neschopnosť sústrediť sa na prítomnosť.
Priveľa sĺz spôsobuje otupenosť a pohľad je natoľko zakalený, že nevidí nič dobré.

 

A hrdosť? Och, tá narobí veľa zlého. Stačí, ak sa ňou často riadi a o slovo sa prihlási aj pýcha a sebectvo. Netreba ani vravieť, že šťastný koniec si s ňou nezvykne potykať.

 

Priateľstvo
Veronika spoznala Evu a bez toho, aby mali potrebu vyjadriť to slovne, uzatvorili pevné priateľstvo.
Veronika sa zdôverovala a Eva ju neodsudzovala. Eva zažívala problém a mohla sa spoľahnúť, že v priateľke bude mať počúvajúce ucho. Obe sa rady smiali a obzvlášť Eva vynikala v zmysle pre humor. V jej spoločnosti sa nedalo ostávať dlho v ponurej nálade a spoločne si vytvorili i vlastné slovné spojenia, ktorým nik cudzí nemohol rozumieť. Koniec-koncov priateľstvo je už raz také.

 

 

Odmlka
Ich komunikácia prebiehala najmä prostredníctvom sociálnej siete. V uponáhľanom období bolo ťažšie dohodnúť osobné stretnutie, avšak čo vzala fyzická vzdialenosť, stonásobne vynahradila čistá úprimnosť. Vďaka textovým a hlasovým správam mala jedna o druhej prehľad a rozprávali sa o záležitostiach všedných, ale aj o hlbších, súvisiacich s vierou v Boha. Bolo to obohacujúce. Z ničoho nič ale nastala odmlka. Telefón nezvonil, nová správa v spoločnom chate nepribúdala.

 

Prečítajte si: Takéto úžasné prekvapenie si pre rodičov pripravila trojročná Adelka!

 

Hrdosť
Veronika sa najskôr presviedčala, že priateľka má o niečo viac práce a len čo sa povinností zbaví, určite sa znovu ozve. Uplynul mesiac, potom druhý a nijaká zmena sa nedostavila. Iba čo sa vo Veronike zdvíhali pochybnosti. Dotieravé myšlienky ju opakovane vyzývali, aby vzala mobil do ruky a prelomila mlčanie, ale ona radšej poslúchla hrdosť. Tá neviditeľná potvora jej šepkala klamstvá. Vraj by nemala vyrušovať, pretože ak by Eva chcela, dávno by o sebe dala aspoň málo vedieť. Veronika sa zaťala a tvrdohlavosť ju celkom ovládla.

 

Správa
Napokon sa Eva odhodlala a ukončila dlhotrvajúce ticho. Najskôr rozhovor prebiehal pomalšie, s dávkou opatrnosti, ale neskôr sa trhlina objasnila. „Prosím, modli sa za mňa," poprosila Eva. Veronika sa nadýchla a odpovedala: „Iste, budem. A čo sa stalo?" „Vieš, čakajú ma chemoterapie."

 

 

A Veronike poklesla sánka. Pochopila, že hrdosť je zlodejka, ktorá kradne budúcnosť. Oberá o radosť a ničí všetko, čo sa k nej priblíži. Hrdosť zapríčiňuje, že z priateľov sú odrazu známi a z lásky ľahostajnosť. Pri spätnom obzretí sa človek pociťuje ľútosť a želá si, aby sa zachoval inak. Aby prekonal pýchu. Aby povedal viac. Aby sa nebál. Boh nechce, aby niekto musel zomierať s ľútosťou a ponúka lekciu lásky. Jeho ľúbenie je dokonalé.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Michaela Mihoková

Foto:  Na hrdosť si treba dať pozor!Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok