Testovaných na slovensku
10288
Infikovaných na slovensku
426
Infikovaných svetovo
937560
Úmrtí svetovo
47428
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava 12°
Biblia
TV program
Moje Netky
Nezamestnanosť prestala byť na Slovensku problémom, tvrdí Pellegrini.
Nezamestnanosť prestala byť na Slovensku problémom, tvrdí Pellegrini.
21.01.2020 11:15 Domov
Miera nezamestnanosti má podľa premiéra rekordné hodnoty
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
21.01.2020 11:15 Domov

Miera nezamestnanosti má podľa premiéra rekordné hodnotyNezamestnanosť prestala byť na Slovensku problémom. Podľa Petra Pellegriniho to dokazujú čísla o miere nezamestnanosti na Slovensku za minulý rok, ktorá dosiahla 5 %. Údaje o miere nezamestnanosti sú podľa predsedu vlády rekordne nízke.


Z úradov práce ubudlo 100-tisíc ľudí

"Nezamestnanosť nie je ústrednou témou spoločenskej diskusie," povedal. Upozornil na to, že pred 19 rokmi, teda v januári 2001, bola nezamestnanosť na Slovensku 19,79 %. Vlani podľa premiéra ubudlo z úradov práce 110-tisíc nezamestnaných, z ktorých 80-tisíc nemalo prácu viac ako rok. "Všetky opatrenia sa prijímali k tomu, aby dlhodobá nezamestnanosť klesala," tvrdí Pellegrini.

 

Zvyšovanie minimálnej mzdy
Predseda vlády ocenil aj zamestnávanie mladých ľudí do 29 rokov. V tejto oblasti je na tom Slovensko podľa neho lepšie ako napríklad Fínsko, Francúzsko, Švédsko, či Portugalsko a Taliansko. "V oblasti zamestnávania musíme pokračovať ďalej," povedal. Vyzdvihol zvyšovanie minimálnej mzdy, čo podľa neho postupne vytláča ľudí zo šedej ekonomiky, keďže niektorí zamestnanci dostávajú od zamestnávateľa len minimálnu mzdu a zvyšok v hotovosti. "Má to vplyv na to, aby sa čoraz väčší objem miezd vyplácal legálne," povedal. Poukázal aj na pozitívne výsledky akčných plánov, ktoré vláda prijímala v najmenej rozvinutých okresoch.

 

Zamestnávanie mladých je na Slovensku veľmi úspešné

 

Zamestnancov treba pripraviť na zmeny 
Na Slovensku je podľa premiéra stále voľných takmer 100-tisíc pracovných miest. Pred Slovenskom však podľa premiéra stojí úloha, ako sa vysporiadať s očakávanými zásadnými zmenami na trhu práce. Tie podľa neho vyvolá zavádzanie moderných technológií, automatizácia, či robotizácia. "Treba výraznejšie investovať do pracovného trhu a podmienok na ňom," povedal Pellegrini. Podľa neho treba vypracovať stratégiu, ako sa pripraviť na tieto nové výzvy a ako pomôcť zamestnancom prispôsobiť sa novým trendom. Za dôležité tiež premiér považuje skĺbenie vzdelávacieho systému s praxou.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Peter Pellegrini (@peter_pellegrini),

 

Podľa Richtera je dôležité udržať súčasný stav
Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter tvrdí, že za nízkou mierou nezamestnanosti stojí aj to, že úrady práce a sociálnych vecí ponechali individuálny prístup k nezamestnaným. Takisto sa úrady práce podľa neho osobitne venovali znevýhodneným nezamestnaným, ako sú mladí ľudia do 29 rokov, dlhodobo nezamestnaní či nezamestnaní vo veku nad 50 rokov. Vyzdvihol efektívnosť aktívnych opatrení na trhu práce, ako rekvalifikácie, príspevky na podporu mobility, či podporu pracovných miest u zamestnávateľov. Od roku 2015 podľa ministra vyše 51-tisíc dlhodobo nezamestnaných malo príjem z práce a súčasne dostávali dávku v hmotnej núdzi. Ocenil tiež rozhodnutie vlády pomáhať menej rozvinutým okresom. "V ďalšom období bude dôležité udržať nezamestnanosť pod 5 percentami," dodal minister.

 

Evidovaná nezamestnanosť v decembri 2019
Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku v decembri minulého roka stagnovala na úrovni 4,92 %. Zostala tak v rovnakej výške ako v novembri vlaňajška. Medziročne bola miera nezamestnanosti v minulom mesiaci nižšia o 0,12 percentuálneho bodu. Úrady práce evidovali na konci decembra minulého roka 135 517 disponibilných uchádzačov o zamestnanie. V porovnaní s novembrom ide o nárast o 10 ľudí. Počet uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, v poslednom mesiaci minulého roka klesol medziročne o 2 681 osôb.

  reklama


reklama


Zdroj: SITA/netky Gabriela Nagyová

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok