Poukázal napríklad na spoluprácu Biomedicínskeho Centra (BMC) SAV s Prírodovedeckou fakultou Univerzity Komenského v Bratislave a spoločnosťou MultiplexDX, z ktorej vznikli slovenské PCR testy.

Vyzdvihol taktiež kooperáciu Neuroimunologického ústavu spolu s BMC SAV a firmou Axon Neuroscience na vývoji vakcíny proti vírusu COVID-19. Šajgalík považuje za pozitívny príklad v roku 2020 výskumy súvisiace s pandémiou.
Za možný neúspech označil stav, ktorý sám nevníma ako príznačný stav roku 2020, a to, že Slovensko nevie zabrániť úniku tých najlepších do zahraničia.

Čistenie vôd
Šajgalík poznamenal, že úspechy zaznamenali aj v nemedicínskych ústavoch SAV a nie všetky súviseli s pandémiou. Vyzdvihol napríklad technológiu čistenia podzemných vôd využitím pokročilých elektrooxidačných a membránových procesov, bez tvorby vedľajších produktov, ktorú vyvinul Ústav geotechniky SAV. Ten v tomto roku vykonal úspešné laboratórne testy pod skládkou v bratislavskej Vrakuni.

Poukázal tiež na úspech Parazitologického ústavu SAV, ktorý vyvinul diferenciálnu diagnostiku pásomnice dlhej a pásomnice obyčajnej, a to pomocou štandardizovaných molekulárnych markerov.
Nové termíny pre COVID-19
Zároveň podotkol, že Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV vypracoval terminologickú databázu, ktorú rozšíril aj o termíny súvisiace s novým kmeňom koronavírusu. "V snahe nevymedziť túto problematiku príliš úzko, sa táto databáza nazýva ‘Epidemiológia a imunológia‘, zahŕňa aj príbuzné oblasti mikrobiológie, chémie, biochémie, farmakológie, ale aj štatistiky a demografie,“ priblížil.

Doplnil, že akadémia vied sa bude v budúcom roku pripravovať na svoju transformáciu na verejnú výskumnú inštitúciu. Šajgalík taktiež podotkol, že v tomto procese je práve ministerstvo predkladateľom zákona.
"Aj pre našu skúsenosť so zmarenou transformáciou SAV v roku 2018 sa na tento krok pripravujeme veľmi zodpovedne. Ale vzhľadom na dobrú komunikáciu a súčinnosť ministerstva s orgánmi SAV verím, že tento pre SAV asi najvýznamnejší krok od roku 1989, bude tentoraz úspešný," zhodnotil.
Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš
účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.