Halák s čistým kontom a asistenciou treťou hviezdou zápasu

NETKY.SK • 25 Marec 2013, 11:46 • 2 min

OTTAWA - Slovenský hokejový brankár Jaroslav Halák zo St. Louis dosiahol tretí shutout v ročníku, keď pomohol svojim výkonom k víťazstvu Blues v sobotňajšom zápase NHL nad Edmontonom 3:0. Ružinovský odchovanec nastúpil v kanadskej provincii Alberta na prvý zápas od 10. marca.

Na čisté konto potreboval 19 úspešných zákrokov. Okrem 25. shuotoutu kariéry si tretia hviezda zápasu pripísala do štatistík aj asistenciu na gól Chrisa Stewarta. Pre Haláka to bol druhý kanadský bod v kariére v NHL. "Je vždy dobré, ak ste v hre a môžete chytať. Víťazstvo je veľké pre mňa i celý tím. Videl som na všetky strely, čo urobilo pre mňa zákroky ľahšími. Mám radosť zo shutoutu," povedal Halák. Blues z posledných ôsmich zápasov vyhrali šesť, Edmonton neuspel v treťom zo štyroch. Oilers sa proti St. Louis v poslednom čase nedarí, z trinástich posledných súbojov prehral už jedenásty.

Richard Pánik vo svojom desiatom zápase v NHL dosiahol premiérovú asistenciu, keď v sobotu v drese Tampy Bay prihral na ľade Ottawy v 52. min na gól Tylera Johnsona. Pre martinského rodáka to bol druhý kanadský bod v zámorskej súťaži. Pánik odohral v Ottawe 12:45 min, prezentoval sa jednou strelou a pripísal si aj dva plusové body. Slovenský útočník v závere prvej tretiny narazil na mantinel Patricka Wierciocha a úvod druhej strávil na trestnej lavici. Spoluhráča chcel pomstiť Chris Neil a napadol Pánika. Ottawa vyhrala prvú tretinu 4:0, v 52. min však hostia z Tampy začali stíhaciu jazdu a domáci sa obávali o výsledok. Definitívu na 5:3 dal až v závere do prázdnej bránky kapitán Senators Daniel Alfredsson.

Do zostavy San Jose sa v zápase v Minnesote nedostal Michal Handzuš a súboj sledoval len z tribúny. Sharks napokon na ľade Wild prehrali 0:2. Toronto vyhralo nad Bostonom prvýkrát od 31. marca 2011 po sérii ôsmich prehier, víťazný gól si pripísal bitkár Frazer McLaren. Bol to iba jeho štvrtý zásah kariéry v NHL. Maple Leafs vyhrávali 3:0, Boston dokázal ešte súboj zdramatizovať. Kapitán Bruins Zdeno Chára odohral 25 minút a mal 2 strelecké pokusy. Bostonu sa na štvorzápasovom tripe u súperov nedarilo najmä v ofenzíve, keď dal len päť gólov.

Víťazstvo New Jersey nad Floridou 2:1 zatienilo zranenie útočníka Iľju Kovaľčuka. Panthers začali výborne, Devils vystrelili v prvej tretine len dvakrát, v druhej časti hry však domáci potrestali chyby súperov a brankár Martin Brodeur vychytal 666. víťazstvo kariéry. Tomáš Kopecký z Floridy odohral vyše 17 minút. Buffalo si bez zraneného Andreja Sekeru poradilo s Montrealom 2:1 a vyhralo tretí zápas v rade. Nashville najmä vďaka štyrom gólom v prvej tretine ukončilo po víťazstve 5:2 dvanásťzápasovú sériu Columbusu so ziskom minimálne bodu. Pre Blue Jackets je to nový klubový rekord.

Výsledky úvodných stretnutí sobotňajšieho programu zámorskej hokejovej NHL:
Ottawa - Tampa Bay 5:3 (4:0, 0:0, 1:3)
Góly: 13. Silfverberg (Methot), 15. Gryba (Turris, Methot), 18. Latendresse (Silfverberg, Zibanejad), 20. Alfredsson (Wiercioch, Gončar), 60. Alfredsson (Turris, Greening) - 52. T. Johnson (Brewer, PÁNIK), 54. T. Johnson (Carle), 59. Purcell (Hedman, S. Salo)

Minnesota - San Jose 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Góly: 33. Parise (M. Koivu, R. Suter), 42. Spurgeon (R. Suter, M. Koivu)

Los Angeles - Vancouver 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)
Gól: 12. Raymond (Schroeder, Hansen)

Toronto - Boston 3:2 (1:0, 1:0, 1:2)
Góly: 5. Kadri (C. MacArthur, Liles), 23. Grabovskij (R. Hamilton, Frattin), 42. F. McLaren (Orr, McClement) - 43. Seidenberg (Marchand), 59. Ference (Krejčí, Peverley)

Montreal - Buffalo 1:2 (0:0, 0:2, 1:0)
Góly: 49. Ryder (Markov) - 31. Vanek (Ehrhoff, Hodgson), 40. Vanek (Ennis, Leino)

New Jersey - Florida 2:1 (0:0, 2:1, 0:0)
Góly: 22. Eliáš (Zajac), 32. Clarkson (Zajac) - 40. Mueller (Fleischmann)

Nashville - Columbus 5:2 (4:1, 0:1, 1:0)
Góly: 8. Beck (G. Bourque, Blum), 9. S. Weber (Butler, Erat), 10. Legwand (G. Bourque, Beck), 11. Halischuk (Butler, Mueller), 60. Josi (M. Fisher, Erat) - 10. Umberger (Erixon), 35. Anisimov (Atkinson, Calvert)

Dallas - Colorado 5:2 (2:0, 2:1, 1:1)
Góly: 1. D. Roy (L. Eriksson), 10. Jordie Benn (D. Roy, Goligoski), 21. Nystrom (Jamie Benn, Jágr), 25. Eakin (Jamie Benn), 47. Jágr (Nystrom, Jamie Benn) - 40. Parenteau (O´Reilly, P. Šťastný), 42. P. Šťastný (J. Mitchell)

Edmonton - St. Louis 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)
Góly: 4. C. Stewart (Steen, HALÁK), 43. Steen (Polák), 52. Oshie (A. McDonald, Berglund)
Jaroslav Halák (St. Louis) mal 19 úspešných zákrokov a vyhlásili ho za tretiu hviezdu zápasu.