Fungovanie Medzinárodnej biosférickej rezervácie v Poloninách má viaceré nedostatky aj v ochrane prírody

NETKY.SK • 13 Február 2018, 13:43 • 2 min
Fungovanie Medzinárodnej biosférickej rezervácie v Poloninách má viaceré nedostatky aj v ochrane prírody

BRATISLAVA - Fungovanie Medzinárodnej biosférickej rezervácie na území Národného parku (NP) Poloniny má viacero nedostatkov, väčšina sa však dá odstrániť legislatívnymi úpravami. Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) to konštatoval v správe o výsledkoch kontroly v tejto biosférickej rezervácii za obdobie rokov 2012 až 2016, pričom systém správy rezervácie vyhodnotil ako čiastočne účinný.

slovakia

left justify in out

O správe bude v stredu rokovať vláda. NKÚ zároveň upozornil, že za súčasných podmienok sa plnenie základných funkcií do budúcnosti javí ako dlhodobo neudržateľné, pričom môže byť ohrozené dodržiavanie pravidiel zápisu NP Poloniny do zoznamu prírodného dedičstva UNESCO. Hlavným problémom je legislatívne vymedzenie činnosti Štátnej ochrany prírody (ŠOP), ktoré je primárne zamerané na ochranu prírody, pričom má obmedzené možnosti financovania a nedostatočné personálne zabezpečenie. ŠOP tiež nie je vlastníkom ani správcom území v NP Poloniny.

Kontrola zistila nedostatky pri vyhlasovaní chránených území, ako aj v oblasti ich členenia. Ani klasifikácia území deklarovaná v medzinárodných záväzkoch v niektorých prípadoch nezodpovedá skutočnému stavu zabezpečenia ochrany. NKÚ kritizoval aj neaktuálnosť strategických programových dokumentov v oblasti ochrany prírody a krajiny, ktoré sa nezaoberajú problematikou biosférických rezervácií a opatreniami na zabezpečenie ich fungovania. Absentoval aj program starostlivosti pre NP Poloniny, ako aj pre lokalitu svetového dedičstva UNESCO – Karpatské bukové pralesy a staré bukové lesy Nemecka. NKÚ konštatoval, že finančné prostriedky poskytnuté zo štátneho rozpočtu na plnenie úloh ŠOP na území NP Poloniny vo výške 1,2 milióna eur za kontrolované obdobie slúžili predovšetkým na organizačné zabezpečenie správy národného parku. Prostriedky neboli samostatne vyčlenené na plnenie úloh biosférickej rezervácie. „Aktuálny právny stav, kompetencie a alokované finančné prostriedky nezaručujú dlhodobú udržateľnosť plnenia medzinárodného záväzku,“ uviedol NKÚ v správe.

NKÚ preto odporúča vláde posúdiť a vypracovať návrh alternatívneho spôsobu riadenia územia biosférickej rezervácie, analyzovať potrebu legislatívnych zmien v oblasti správy územia, ako aj v oblasti posilnenia postavenia biosférickej rezervácie. Dôležitým prvkom je riešenie problematiky vlastníckych práv, predovšetkým vo vzťahu k územiam so štvrtým a piatym stupňom ochrany. Ministerstvu životného prostredia kontrolóri odporučili zapracovať problematiku rezervácie do pripravovanej Koncepcie ochrany prírody a krajiny. Zároveň je potrebné posilniť personálne zabezpečenie na úrovni ŠOP, ako aj Správy NP Poloniny, na základe ktorého by vznikla pracovná pozícia, ktorej úlohou by bola výlučne agenda biosférickej rezervácie. „Treba posúdiť možnosť zverenia vybraných častí územia NP Poloniny vo vlastníctve štátu do správy ŠOP,“ navrhol NKÚ.

Ako vo vyhlásení reagoval hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák, niektoré výhrady NKÚ vyplynuli aj zo súčasného všeobecne platného nastavenia ochrany prírody. „Preto veľmi pozitívne hodnotíme aj odporúčania NKÚ. V zásade navrhuje zmeny, na ktorých pracujeme,“ uviedol. Vysvetlil, že NKÚ navrhuje posúdiť možnosť, že by sa časť územia vo vlastníctve štátu presunula do správy ŠOP, čo aj MŽP považuje za najlepšie možné riešenie, ktoré je súčasťou pripravovanej envirostratégie. „NKÚ rovnako navrhuje zaoberať sa ochranou najvzácnejších lokalít prostredníctvom novely zákona o ochrane prírody, na čom rovnako pracujeme,“ dodal Ferenčák. Na záver pripomenul, že v roku 2016 vláda schválila program starostlivosti o NP Poloniny a celá Štátna ochrana prírody prechádza organizačnými zmenami.

Biosférická rezervácia predstavuje územie, na ktorom je zabezpečovaná ochrana ekosystémov, ktoré sa v nej vyskytujú, súčasne s udržateľným využívaním jeho zdrojov. Je to modelové územie, na ktorom sa vykonávajú činnosti v oblasti ochrany prírody, rozvoja územia, ako aj výskumné, vzdelávacie a monitorovacie aktivity. Biosférické rezervácie sa využívajú predovšetkým na výskum a ochranu biodiverzity, ale aj na budovanie lokálnych modelov udržateľného rozvoja a financovania, pričom sa primárny dôraz kladie na budovanie partnerstiev na lokálnej, regionálnej aj medzinárodnej úrovni. Biosférické rezervácie by mali slúžiť ako príklad trvalo udržateľného života medzi človekom a prírodou, podporovať aktívny prístup miestneho obyvateľstva k zachovaniu tradičného poľnohospodárstva, k zachovaniu folklóru a zvykov slovenskej krajiny.
 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Sidorova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies