Dve žaloby
V júli 2020 bola na súde v Severnej Kalifornií podaná žaloba proti spoločnosti Facebook Inc., ktorá tvrdí, že aplikácia Instagram získava prístup k fotoaparátom iPhone, aj keď zariadenie nebolo aktívne používané.
Facebook tieto obvinenia poprel. Podľa spoločnosti boli oznámenia od aplikácie, že Instagram použil fotoaparát, nepravdivé a táto chyba už je opravená.
Vo štvrtok, 17. septembra, však bola na súd v San Franciscu podaná nová žaloba. Tvrdí, že Instagram používal fotoaparáty telefónov špeciálne na zhromažďovanie "cenných používateľských údajov".

Instagram a Facebook, ktoré dostávajú "mimoriadne osobné a dôverné osobné údaje o svojich používateľoch vrátane ich súkromia doma", ich môžu použiť na prieskum trhu, uvádza sa v žalobe.
Facebook odmietol tieto informácie komentovať.
Ďalšie škandály
Predtým, v decembri 2019, sociálna sieť priznala, že sleduje užívateľov na ich zariadeniach aj napriek tomu, že si to neprajú. Firma to napísala vo svojej odpovedi na list amerických senátorov Josha Hawleyho a Chrisa Coonsa.
Facebook priznal, že polohu užívateľa dokáže vydedukovať vďaka rôznym vodítkam, akými sú miesta označené v príspevkoch alebo IP adresy telefónu, tabletu alebo počítača. Digitálny gigant tiež uviedol, že aj napriek zákazu od používateľa cieli reklamy na základe polohy získanej z týchto zdrojov.

Sociálna sieť totiž nepovoľuje užívateľom vypnúť reklamy, získané sledovaním zariadení. Povoľuje im však zablokovať to, aby Facebook získal presné dáta o ich polohe použitím systému aplikácie.
Firma však v liste napísala, že tieto informácie zbiera z bezpečnostných dôvodov. Napríklad, keby bol používateľov účet aktivovaný z neznámeho zariadenia alebo aby zabránila "šíreniu falošných informácií".
Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš
účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.