Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
22. máj. 2022Júlia
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Logo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v Ženeve.
Logo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v Ženeve.
11.01.2022 21:49 Koronavirus
Experti WHO žiadajú nové vakcíny. Tie súčasné majú jednu nevýhodu
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
11.01.2022 21:49 Koronavirus

Experti WHO žiadajú nové vakcíny. Tie súčasné majú jednu nevýhoduŽENEVA - Podľa odborníkov zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) nie je neustále preočkovávanie obyvateľstva tzv. posilňujúcimi dávkami existujúcich proticovidových vakcín "vhodnou a udržateľnou stratégiou" v boji proti stále pribúdajúcim variantom nového koronavírusu.


Expertná skupina vytvorená WHO za účelom posúdenia účinnosti vakcín proti ochoreniu COVID-19 v utorok zároveň vyzvala na vyvinutie nových vakcín, ktoré budú ľudí lepšie chrániť pred šírením vírusu. TASR prevzala túto informáciu z francúzskej tlačovej agentúry AFP. „Stratégia očkovania založená na opakovanom podávaní posilňujúcich dávok pôvodnej vakcíny pravdepodobne nebude vhodná ani udržateľná,“ uviedla vo vyhlásení nezávislá skupina expertov (TAG-Co-VAC), ktorá je v súvislosti s vakcínami poradným orgánom WHO.

 

 

Predbežné údaje podľa nej naznačujú, že existujúce vakcíny sú menej efektívne v zabránení symptomatickému priebehu ochorenia u ľudí, ktorí sa nakazia novým variantom omikron. Ten dosiaľ zaznamenali prinajmenšom v 149 krajinách. Ochrana pred závažným priebehom ochorenia COVID-19, ktorú majú vakcíny obzvlášť poskytovať, však podľa týchto dát aj pri nákaze omikronom "pravdepodobne zostáva zachovaná".

 

Prečítajte si tiež: Nežiaduce účinky po očkovaní majú tisíce Slovákov. Aké najčastejšie?

 

Odborníci v tejto súvislosti odporučili vyvinúť také vakcíny, ktoré nielenže ľudí ochránia pred vážnym priebehom ochorenia, ale dokážu tiež lepšie predchádzať samotnej nákaze a jej šíreniu. Takéto očkovacie látky by podľa expertov znížili tzv. komunitný prenos nákazy aj potrebu rozsiahlych obmedzení verejného života.

 

 

Farmaceutické firmy by sa mali tiež snažiť vyvinúť také vakcíny, ktoré vyvolajú silné a dlhotrvajúce imunitné odozvy a znížia aj potrebu ďalšieho preočkovávania. Experti však dodali, že dokým nebudú takéto nové očkovacie látky dostupné, bude možno potrebné prispôsobovať – v závislosti od ďalšieho vývoja vírusu – zloženie už existujúcich vakcín tak, aby naďalej poskytovali dostatočnú ochranu pred koronavírusom vrátane variantu omikron a tiež pred ďalšími budúcimi variantmi.

 

Podľa informácií WHO v súčasnosti vyvíjajú na celom svete 331 vakcín proti ochoreniu COVID-19.

 

Možno vás zaujme: Lengvarský ohlásil nový režim OP plus. Kde bude platiť?

 

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Dedík

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
BANNER_13_REPLACE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok