Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
27. okt. 2021Sabína
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Vláda SR v súvislosti so zastavením šírenia ochorenia COVID-19 uzavrela päť osád v okrese Spišská Nová Ves.
Vláda SR v súvislosti so zastavením šírenia ochorenia COVID-19 uzavrela päť osád v okrese Spišská Nová Ves.
09.04.2020 14:19 Domov
Existuje spôsosb ako pred COVID-19 ochrániť ľudí v osadách?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.04.2020 14:19 Domov

Existuje spôsosb ako pred COVID-19 ochrániť ľudí v osadách?BRATISLAVA - Začiatkom minulého týždňa, ešte pred prijatím Plánu riešenia ochorenia COVID-19 v marginalizovaných rómskych komunitách, som sa obrátila na ústredný krízový štáb s požiadavkou, aby riešil situáciu v marginalizovaných rómskych komunitách v súvislosti s hrozbou rýchleho šírenia nákazy informovala Michaela Pavelková z odboru komunikácie a protokolu Kancelárie verejného ochrancu práv.


Až po prvých prípadoch

Podľa vlastných slov apelovala na to, aby štát v prípade preukázaných prípadov výskytu pandémie v týchto osídleniach uplatnil proporcionálny prístup pred izoláciou celých rómskych osád. "Zo včerajších medializovaných informácií však vyplýva, že štát siahol po tak razantnom opatrení ihneď po zistení prvých prípadov nákazy," uviedla.

 

 

Podmienky uzatvorenia osád 

Zákon umožňuje zakázať či obmedziť styk časti obyvateľstva s ostatným obyvateľstvom pri hromadnom výskyte závažného ochorenia. "Skutočne však hovoríme o hromadnom výskyte?", pýta sa Patakyová. Plán ústredného krízového štábu počíta s možnosťou uzatvorenia osád až v prípade dosiahnutia 10 % potvrdených prípadov nákazy v osade. Také počty nakazených medializované informácie ešte nepotvrdili.

 

 

Ako sa postupuje pri nakazených? 

Ochrana zabezpečená uzavretím celej komunity je smerovaná navonok, chráni ostatné obyvateľstvo. "Nemám informácie o tom, kde boli umiestnené osoby, ktoré boli pozitívne testované, či a akým spôsobom sa zisťoval okruh osôb, s ktorými sa pozitívne testované osoby stýkali, aký je ďalší plán zabezpečenia izolácie a karantény všetkých osôb, ktoré môžu byť ďalším zdrojom nákazy," ozrejmuje.

 

 

Efektívna pomoc

"Som presvedčená, že uzavretie osád a prítomnosť armády bude znamenať ďalšiu stigmatizáciu tých, ktorých problémy sú dlhodobo ignorované." Na záver dopĺňa, že štát by mal byť pri prijímaní obmedzení aj v tak zložitých situáciách mimoriadne citlivý a mal by poskytnúť obyvateľom marginalizovaných komunít čo najefektívnejšiu pomoc.

 

 

 

 

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Čief

Foto:  TASR, SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok