Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
10. júl. 2020Amália
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
18.09.2018 06:23 Zahraničie
Európska sieť súdnych rád pozastavila členstvo súdnej rade Poľska
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
18.09.2018 06:23 Zahraničie

Európska sieť súdnych rád pozastavila členstvo súdnej rade PoľskaBUKUREŠŤ/VARŠAVA - Európska sieť súdnych rád (ENCJ) pozastavila v pondelok členstvo poľskej Národnej súdnej rady (KRS) v tejto medzinárodnej organizácii, a to s odvolaním sa na zákony narúšajúce nezávislosť poľského súdnictva.


Valné zhromaždenie ENCJ schválilo príslušný návrh na zasadnutí v rumunskej Bukurešti, na ktorom hlasovalo za 100 delegátov, šiesti boli proti a deviati sa zdržali, informoval predseda KRS Leszek Mazur.

 

Poľská vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) presadila za uplynulé tri roky zákony, ktoré dávajú výkonnej a legislatívnej zložke moci nové právomoci nad súdnictvom. Nedávny zákon núti mnohých sudcov Najvyššieho súdu odísť skôr do dôchodku.

 

ENCJ vo vyhlásení zverejnenom po hlasovaní uviedla, že pozastavenie členstva poľskej súdnej rade si vynútili "extrémne okolnosti" a opatrenie označila za "veľmi smutný deň". Poukázala na to, že KRS je zakladajúcim členom tejto siete, ktorej poľskí členovia boli v jej radoch "veľmi vážení".

 

Organizácia súčasne zdôraznila, že podmienkou členstva v ENCJ je nezávislosť súdnych rád od výkonnej a legislatívnej moci. V dôsledku reforiem súdneho systému v Poľsku však ENCJ dospela k záveru, že KRS už túto požiadavku nespĺňa. Rozhodnutie o pozastavení členstva znamená, že KRS je nateraz zbavená hlasovacích práv v ENCJ a vylúčená z účasti na jej aktivitách.

 

Správa prišla podľa AP deň pred tým, ako bude Európska komisia posudzovať, ako ďalej postupovať v právnom konaní voči Poľsku, ktoré začala z dôvodu porušenia európskej legislatívy v súvislosti s poľským zákonom o Najvyššom súde.

 

Poľská vláda opakovane tvrdí, že justičnou reformou napráva skorumpovaný a nespoľahlivý súdny systém. Kritici sa však obávajú oslabenia nezávislosti súdov, ako aj narušenia právneho štátu v Poľsku.

 

Európska sieť súdnych rád združuje národné inštitúcie členských štátov EÚ, ktoré sú nezávislé od výkonnej a legislatívnej moci a zodpovedajú za podporu súdnictva v oblasti nezávislého výkonu spravodlivosti. Vznikla v roku 2004 a od roku 2005 je členom ENCJ aj Súdna rada Slovenskej republiky.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok