Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. aug. 2019Ľudovít
BratislavaBratislava 28°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
26.04.2019 17:59 Ekonomika
Energetická bezpečnosť štátu je zabezpečená
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.04.2019 17:59 Ekonomika

Energetická bezpečnosť štátu je zabezpečenáBRATISLAVA - Energetická bezpečnosť štátu je zabezpečená, Slovensko má v prípade potreby k dispozícii zásoby ropy na 92,6 dňa.


Rafinéria Slovnaft je v prevádzke a spracováva ropu, prepravca ropy - spoločnosť Transpetrol - úzko koordinuje postup s prepravnými spoločnosťami a odberateľmi za účelom obnovenia dodávok.

 

Uviedol to v súvislosti s kontaminovanou ruskou ropou v spoločnom vyhlásení Ministerstva hospodárstva (MH) SR, Správy štátnych hmotných rezerv SR, Agentúry pre núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov, spoločností Slovnaft a Transpetrol Anton Molnár, hovorca Slovnaftu.

 

Informoval, že v piatok (26. 4.) bolo na pôde Slovnaftu stretnutie zástupcov jednotlivých strán. Účelom stretnutia bola identifikácia súčasného stavu a aktuálna výmena informácií o dodávkach ropy na území Slovenskej republiky.

 

Vo štvrtok (25. 4.) podľa neho spoločnosť Transpetrol uzatvorila ropovodnú sieť po tom, čo spoločnosť Slovnaft odmietla akceptovať problematickú ropu vzhľadom na možné poškodenie technologických zariadení v rafinérii. Situácia je v súčasnosti monitorovaná a plne pod kontrolou.

 

Zdôraznil, že na zastavenie dodávok ropy je rafinéria pripravená reagovať použitím vlastných zásob suroviny tak, aby nebolo ohrozené zásobovanie trhov s palivami a ropnými produktmi. Zároveň v rafinérii dnešným dňom začínajú dlhodobo plánované generálne revízie, počas ktorých sa spracováva menej ropy a rafinéria je predzásobená ropnými produktmi.

 

Ubezpečil, že situácia nemá vplyv na kvalitu palív predávaných na čerpacích staniciach Slovnaft, ani na palivá predávané veľkoobchodným zákazníkom. Palivá aj naďalej spĺňajú vysoký kvalitatívny štandard a všetky normou požadované technické parametre.

 

Podčiarkol, že v prípade potreby uvoľňovania núdzových zásob udržiava Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov núdzové zásoby na úrovni 92,6 dňa priemerných denných čistých dovozov. Energetická bezpečnosť štátu je teda v oblasti ropy a ropných výrobkov zabezpečená veľmi dobre.

 

 

V prípade, že aktuálna situácia bude pretrvávať dlhší čas, predseda Správy štátnych hmotných rezerv je podľa Molnárových slov pripravený zvolať poradný orgán pre ropnú bezpečnosť a situácia bude riešená aj v súčinnosti s vládou podľa postupov stanovených zákonom.

 

"Ministerstvo hospodárstva situáciu veľmi pozorne sleduje a na expertnej úrovni úzko komunikuje so spoločnosťami Slovnaft, Transpetrol, ako aj Správou štátnych hmotných rezerv. Rezort priebežne vyhodnocuje situáciu a v prípade potreby je pripravený riešiť ju aj na vládnej úrovni, keďže sa dotýka energetickej bezpečnosti. Pripomíname, že Slovensko má pre takéto prípady pripravené primerané rezervy," reagoval odbor komunikácie MH SR.

 

Molnár dodal, že spoločnosť Transpetrol koordinuje svoje aktivity s prepravnými spoločnosťami a snaží sa o čo najrýchlejšie obnovenie dodávok s požadovanými parametrami kvality ropy. "O presnom termíne obnovenia plynulej prevádzky ropovodu budeme verejnosť aj médiá neskôr informovať," doplnil hovorca Slovnaftu.reklama


Zdroj: TASR/netky BL

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok