Atlétovi Eatonovi ušiel svetový rekord v sedemboji o 13 bodov

NETKY.SK • 9 Marec 2014, 08:37 • 2 min

SOPOT - Američan Ashton Eaton síce na 15. halových MS v atletike v poľskom Sopote obhájil v sedemboji zlato spred dvoch rokov z Istanbulu.

Američan Ashton Eaton síce na 15. halových MS v atletike v poľskom Sopote obhájil v sedemboji zlato spred dvoch rokov z Istanbulu, ale vlastný svetový rekord napokon neprekonal. Nazbieral 6632 bodov, čo je svetový výkon roka, ale o 13 bodov menej ako svetové maximum. Zo siedmich disciplín vyhral štyri - 60 m, diaľku, 60 m prekážok a beh na 1000 m.

Eaton prišiel o rekord i bonus 50 000 USD v záverečnej disciplíne behu na 1000 m. Pred ňou mal v porovnaní s istanbulským rekordom k dobru 9 bodov, no potrebných 2:33,54 min nezabehol, bol pomalší o 1,72 sekundy. Nepomohol mu ani skvelý finiš, keď záverečnú dvojstovku zabehol za 28,53 sekundy.

Dvadsaťšesťročný Oregončan mal šancu o unikátnu sériu. Ak by v Sopote utvoril svetový rekord, bol by to jeho štvrtý víťazný sedemboj v rade a štvrtý so zápisom do rekordných listín.

Eatonovci však budú najúspešnejšia manželská dvojica na šampionáte v Sopote. Eatonova polovička, Kanaďanka Brianne Theisenová-Eatonová, brala v piatok v päťboji žien striebro.

V behu na 1500 m suverénne dominovala Švédka etiópskeho pôvodu Abeba Aregawiová časom 4:00,61 min, ktorá sa po 500 m už nemohla pozerať na "slimačie" tempo (medičas 1:25 min) a ušla súperkám. Európska rekordérka zvíťazila s náskokom 6,51 sekundy a k zlatu na tejto trati na MS pod holým nebom v Moskve 2013 pridala halový titul.

Trojskokanskú drámu žien napokon vyhrala Ruska Jekaterina Konevová výkonom 14,46 m iba o jediný centimetrík pred Oľhou Saladuchovou z Ukrajiny. Tá mala všetkých šesť skokov platných v rozmedzí 14,22 až 14,45 m. Bronz získala Jamajčanka Kimberly Williamsová, ktorá za víťazkou zaostala len o 6 cm.