Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
18. apr. 2021Valér
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Trochu sa to uvoľní, aj keď...
Trochu sa to uvoľní, aj keď...
22.12.2020 18:16 Domov
Do platnosti vstúpia nové podmienky pre domácu izoláciu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
22.12.2020 18:16 Domov

Do platnosti vstúpia nové podmienky pre domácu izoláciuBRATISLAVA - Regionálne úrady verejného zdravotníctva SR nebudú musieť vydávať zápisnicu z epidemiologického vyšetrovania. Podmienky domácej izolácie bude namiesto nich určovať nová vyhláška Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR).


K tomuto kroku sa pristúpilo kvôli tomu, aby sa znížila administratívna záťaž regionálnych úradov. Vyhláška obsahuje ustanovenia, ktoré boli doteraz v usmernení hlavného hygienika SR. Informovala o tom hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.

 

Výnimky pre potraviny a pohreby 

Oproti poslednej aktualizácii sa navyše niektoré ustanovenia zmenili, keďže si to vyžiadala aplikačná prax. Ide napríklad o to, že pozitívne testovaná osoba môže opustiť miesto domácej izolácie aj za účelom nákupu na zabezpečenie nevyhnutných životných potrieb, ak si ho nevie zabezpečiť prostredníctvom niekoho iného. Musí však mať respirátor FFP2 a dodržiavať hygienu rúk.

 

 

Miesto izolácie môže opustiť aj za účelom účasti na pohrebnom obrade zosnulej blízkej osoby, ak nemá žiadne klinické príznaky. Na pohrebe je povinná dodržiavať odstup najmenej dvoch metrov od ostatných, musí mať respirátor FFP2 a dodržiavať hygienu rúk.

 

Zmena pre domácu karanténu 
ÚVZ SR tiež zavádza sa samotrasovanie. Osoba, ktorá je pozitívne testovaná, to oznámi ľuďom, s ktorými bola v posledných dvoch dňoch v úzkom kontakte. Ich následná domáca izolácia sa začne dňom oznámenia a počítať sa bude od dátumu posledného kontaktu s pozitívnou osobou. Nemusia tak čakať, kým sa im pri epidemiologickom vyšetrovaní ozve regionálny úrad.!!!

 

 

Ak nebudú mať príznaky ochorenia, PCR test nie je nutný,!!! izolácia skončí uplynutím desiateho dňa od posledného kontaktu s pozitívnou osobou.

 

Stále však môžu o test požiadať, vykoná sa najskôr na piaty deň od posledného kontaktu s pozitívnou osobou. Karanténa v tomto prípade skončí doručením negatívneho výsledku testu, už teda nebude potrebné čakať na uplynutie desaťdňovej lehoty.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Lukáš Čief

Foto:  Pixabay, Facebook, Pexels,Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok