Priemerné ceny za dodávku elektriny sa zvýšia o 7,4 % a priemerné ceny za zemný plyn o takmer 4 %. Domácnostiam stúpnu aj ceny za teplo, a to v priemere o takmer 2 %. Ako informoval vo štvrtok na tlačovej besede predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Ľubomír Jahnátek, za zvyšovaním cien energií je najmä nárast cien komodít na svetových trhoch.

O koľko budeme platiť viac?
Domácnosti, ktoré odoberajú elektrinu od najväčšieho dodávateľa elektriny, od spoločnosti ZSE Energia, si po zvýšení cien priplatia mesačne od jedného eura až po 4,7 eura mesačne, podľa toho v akej kategórii odberu sú zaradení. Domácnosti odoberajúce elektrinu od Stredoslovenskej energetiky zaplatia mesačne viac od 40 centov po 4,35 eura. Zákazníci Východoslovenskej energetiky si mesačne priplatia od 1,1 eura do 2,9 eura.
Vyjadrenie Ľubomíra Jahnátka
"Pri stanovení cien elektriny sme vychádzali z burzovej ceny elektriny za prvý polrok tohto roku, ktorá bola na úrovni takmer 52 eur za megawatthodinu, čo v medziročnom porovnaní predstavuje nárast o vyše 28 %," vyjadril sa Jahnátek.
Ceny ovplyvnil aj 96 % nárast ceny emisných povoleniek. "Keby sme uplatnili všetky požiadavky dodávateľov elektriny, tak by cena pre domácnosti stúpla o takmer 15 %," podotkol Jahnátek

Ceny za teplo ostanú takmer rovnaké
"Napríklad v tarife D2, čo je charakter odberu plynu na varenie a ohrev vody pri priemernej ročnej spotrebe 14 tisíc kilowatthodín, si domácnosti priplatia v rámci celého Slovenska priemerne 60 centov mesačne,“

Zvýši sa aj cena vodného a stočného
Niektoré domácnosti si za vodné a stočné priplatia v priemere 21 centov mesačne.
Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš
účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.