Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
9. feb. 2023Zdenko
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Z natáčania filmu.
Z natáčania filmu.
24.09.2020 12:49 Film
Do kín dorazil prvý slovenský dokumentárny sci-fi film nakrútený na Antarktíde
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.09.2020 12:49 Film

Do kín dorazil prvý slovenský dokumentárny sci-fi film nakrútený na AntarktídeZažite jedinečnú projekciu dystopickej sci-fi. Umelá inteligencia exponenciálne rastie a klimatická kríza je čoraz naliehavejšia a nezvratná.


 

Frem je unikátnym dokumentom, ktorý odráža podobu nového sveta a zobrazuje svet prírody za hranicami ľudského vnímania skutočnosti.

 

Je výsledkom izolovaného nakrúcania v extrémnych podmienkach na Antarktíde. Film skúma túto nádhernú, ohrozenú krajinu vzrušujúco odľudštenou optikou neľudskej entity s vlastným vedomím.

 

Náhle prerušované fragmenty zvukov či hovoreného slova a roztekajúci sa obraz vytvárajú spolu s tajuplným vizuálnym spracovaním znepokojivú filozofickú reflexiu limitov antropocentrického myslenia.
 

"Frem" je slovo, ktoré nič neznamená; slovo, ktoré iba čosi pripomína. Jeho najbližší etymologický význam je v staroangličtine slovo "fremd" znamenajúci cudzie.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Film Expanded (@film.expanded),

 

Pri pokuse vytvoriť univerzálnu umelú inteligenciu sa nevyhneme antropomorfickému uvažovaniu, pretože nemôžeme prekročiť hranice vlastnej mysle.

 

Film Frem je pokusom dostať sa za tieto hranice; pokusom vytvoriť neantropomorfický film. Je to audiovizuálny rekviem za druh Homo sapiens.

 

V prvom slovenskom dokumentárnom sci-fi nakrúcanom na Antarktíde objavuje umelá inteligencia nádherný, avšak zanikajúci svet.

 

Po krátkom úvode venovanom ľudskému druhu nás režisérka necháva celých sedemdesiat minút v pohybe nad povrchom takmer ľudoprázdnej Antarktídy a prepožičiava nám uhol pohľadu kamery vznášajúcej sa nad ľadovými kryhami.

 

"Frem je zážitkový film, chcela som, aby mal divák pocit, že je v hlave umelej inteligencie, aby si nemyslel, že je to len dron, ale nejaká entita, ktorá má vnútorný život," vysvetľuje Viera Čakányová.reklama


reklama


Zdroj: Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  Hypermarket filmNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok