Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. jún. 2022Peter,Pavol
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
29.08.2019 09:21 Domov
Pripomíname si 75. výročie SNP, ako to bude vyzerať v Banskej Bystrici?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
29.08.2019 09:21 Domov

Pripomíname si 75. výročie SNP, ako to bude vyzerať v Banskej Bystrici?BANSKÁ BYSTRICA – Preletom leteckej techniky Ozbrojených síl Slovenskej republiky a pietnym aktom kladenia vencov začína dnes o 10. hodine v Banskej Bystrici hlavný program celoštátnych osláv 75. výročia Slovenského národného povstania (SNP). Novinkou a vrcholom tohtoročného podujatia bude o 15:00 slávnostná vojenská prehliadka a od 20:30 večerný galaprogram.


Areál pod Pamätníkom SNP, kde sa dnes oslavy budú konať, je pre návštevníkov prístupný cez bezpečnostné rampy od ranných hodín. Novinkou tohtoročných osláv je multimediálna výstava o SNP, slávnostná vojenská prehliadka a večerný galaprogram. K dispozícii záujemcom bude mobilná pošta s poštovou známkou k 75. výročiu SNP.

 Dopoludnie vyplnia príhovory najvyšších štátnych predstaviteľov spolu s organizátormi a partnermi podujatia. V areáli Pamätníka SNP nájdu návštevníci aj dobový vojenský tábor a historickú vojenskú techniku. Diaľkovo riadené modely historickej vojenskej techniky uvidia návštevníci aj v dynamických ukážkach. V záhrade Chavivy Reik v areáli Múzea SNP sa o 14:00 uskutoční vernisáž výstavy Rómovia v odboji. Po 14. hodine bude expozícia Múzea SNP otvorená pre verejnosť bezplatne. Na slávnostnej vojenskej prehliadke sa od 15:00 do 16:30 predstaví celkom 1 500 vojakov rozdelených do viac ako 35 celkov, viac ako 200 kusov techniky vrátane 15 kusov leteckej techniky. Vo večerných hodinách od 20:30 pripravili organizátori galaprogram, v rámci ktorého vystúpia slovenskí interpreti a umelecké súbory.

Sprievodné programy osláv začali už v stredu 28. augusta na poludnie prejazdom cyklistickej eskadróny zo Zvolena do Banskej Bystrice. Vojaci v dobových uniformách v sprievode historických vozidiel prešli cez okolité obce a jazdu ukončili pri Pamätníku SNP. Múzeum SNP začalo predaj tretej série 0 euro bankovky s motívom lietadla LI2, ktoré stojí pri pamätníku SNP. Organizátori symbolicky uložili do špeciálnej urny v pietnej sieni telesné pozostatky neznámeho vojaka účastníka SNP a vo večerných hodinách sa uskutočnil slávnostný koncert priamo v Štátnej opere.

 

 

Osláv sa zúčastní aj delegácia senátorov Rady federácie a poslancov Štátnej dumy Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie. V stredu ich prijal štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Lukáš Parízek.  "Slovensko má záujem na prehlbovaní spolupráce s Ruskou federáciou. Nezabúdame pritom na oblasť obchodu, kultúry, medziľudských kontaktov, vzdelávania a cestovného ruchu. Osobitnou kapitolou sú dlhodobo priateľské medziparlamentné vzťahy," uviedol Parízek. Štátny tajomník pripomenul, že Slovensko si váži a ctí úlohu Červenej armády pri oslobodzovaní územia našej krajiny na konci druhej svetovej vojny. "Dôkazom toho je náležitá pozornosť, ktorú venujeme starostlivosti o pamätníky a vojenské hroby padlých hrdinov," uzavrel.


Oslavy sú sprevádzané aj dopravnými obmedzeniami, v rámci ktorých je dnes do 22:00 zatvorená cesta I/66. V centre mesta je obmedzené parkovanie a do niektorých ulíc je zákaz vjazdu. Obmedzenia sa týkajú aj mestskej hromadnej dopravy (MHD), pričom na linkách dotknutých uzáverou cesty I/66 funguje kyvadlová doprava bez cestovných poriadkov. Všetky úpravy sú komunikované na webstránke dopravcov aj na stránke mesta.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/TASR/netky IK

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok