Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
3. mar. 2021Bohumil
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
19.07.2016 17:51 Ekonomika
Cestovka Hechter stále nemá bankovú záruku ani poistenie, obrátil sa na NBS
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
19.07.2016 17:51 Ekonomika

Cestovka Hechter stále nemá bankovú záruku ani poistenie, obrátil sa na NBSBRATISLAVA - Poisťovne ju zatiaľ nepoistili a banky nevedia pre nejasnosť zákona zabezpečiť bankovú záruku - to sú podľa manažéra cestovnej kancelárie Hechter Slovakia Petra Pozníčka dôvody, prečo kancelária stále nemá poistenie proti insolventnosti ani bankovú záruku.


"Obrátili sme sa preto na Národnú banku Slovenska (NBS), ktorá dohliada nad subjektmi finančného trhu, aby prešetrila postup poisťovne Allianz, a aby nám určila subjekt, ktorý nám poskytne bankovú záruku alebo poistenie," uviedol Pozníček pre TASR.

 

Cestovná kancelária podľa jeho slov oslovila poisťovne, ale žiadna nechcela kancelárii poslať podmienky poistenia či ponuku. "Vyžiadali sme si od nich vysvetlenia a aj tie sme poslali NBS," dodal.

Čo sa týka bankovej záruky, tu je podľa Pozníčka problém s nejasnosťou zákona. Banky nevedia určiť, kto bude beneficient, čiže prijímateľ financií z bankovej záruky. Išlo by podľa banky o neidentifikovateľnú skupinu. V prípade úpadku cestovnej kancelárie má totiž banková záruka alebo poistenie slúžiť na uhradenie nákladov spojených s návratom klientov do vlasti alebo na uhradenie ľuďom už zaplatených peňazí za zájazdy.

 

Prijímateľom zdrojov zo záruky teda potenciálne sú budúci klienti cestovnej kancelárie. "Do žiadosti pre NBS sme tak uviedli, že banky majú problém s beneficientom, a doložili vyjadrenia bánk," opísal Pozníček.

 

Cestovná kancelária je podľa neho v dobrej finančnej kondícii a finančné podmienky bánk či poisťovní na poistenie alebo záruku spĺňa. Aby to kancelária potvrdila, dala si vypracovať aj vnútorný audit.

Hechter bol pôvodne poistený v Allianz Slovenskej poisťovni, tá mu ale zmluvu vypovedala. Podľa poisťovni bolo dôvodom opakované neplnenie si zmluvných povinností. Cestovná kancelária však toto vypovedanie zmluvy nepovažuje za opodstatnené a podala v tejto veci žalobu na súd.

 

Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) zakázala kancelárii predaj zájazdov ešte 30. júna tohto roka, keďže nemala poistenie proti insolventnosti alebo bankovú záruku, ktorú zo zákona musí mať.

Inšpektori cestovnú kanceláriu podľa Denníka N navštívili začiatkom júla a aj v pondelok 18. júla a záruku ani poistenie stále nemala. Hoci aspoň jednu z týchto možností mala do 15. júla mať.

"Došlo k porušeniu uložených záväzných pokynov," potvrdila Denníku N vedúca komunikačného odboru SOI Petra Blehová. Uviedla, že to, čo inšpekcia zistila, bude po doručení ďalších podkladov, ktoré SOI od kancelárie žiada doplniť, predmetom správneho konania.

 

"To bude ukončené uložením sankcie," dodala Blehová. Za porušenie záväzného pokynu hrozí cestovnej kancelárii pokuta viac ako 16.000 eur. Ak inšpekcia zistí aj iné pochybenia, môže byť finančný postih ešte vyšší.

 

Zároveň šéf Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA) Stanislav Macko pre denník uviedol, že cestovnej kancelárii Hechter navrhol pozastaviť členstvo v asociácii. Povedal, že za porušenie zákona k takémuto kroku asociácia pristúpi vôbec prvýkrát.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  InternetNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok