Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
23. jan. 2021Miloš
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračná fotografia medituúcich karatistov.
Ilustračná fotografia medituúcich karatistov.
27.11.2020 14:41 Šport
Záhada či politika? Prečo karate nemôže byť stálou súčasťou olympijských hier?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
27.11.2020 14:41 Šport

Záhada či politika? Prečo karate nemôže byť stálou súčasťou olympijských hier?Až na japonských olympijských hrách, ktoré by sa mali uskutočniť v roku 2021 v Tokiu, sa predstavia aj karatisti.


Napriek tomu, že džudo, ako ďalšie bojové umenie, ktoré vzniklo v krajine vychádzajúceho slnka, je súčasťou letných olympijských hier, pri karate to tak nie je. Bojové umenie, ktoré sa zrodilo v japonskej Okinawe, má totiž jeden zásadný byrokratický problém.

 

„Ako vo všetkom, asi aj v tomto zohráva trošku úlohu politika,“ vysvetlil tréner karate Ján Šály, ktorý pôsobí v Novej Bani a Tlmačoch. Upresnil, že za karate vystupujú rôzne odnože. „To karate je veľmi rôznorodé a momentálne je celosvetovo viacero škôl karate,“ vysvetlil milovník tohto bojového umenia.

 

 

A hoci na celom svete tieto školy združujú množstvo ľudí, problémom je práve nejednota celého hnutia. „Veľmi ťažko sa stáva to, že by sa dve školy združili a boli v jednej organizácii, tak, aby sa mohli konfrontovať trebárs aj s tými inými školami,“ dodal s tým, že to vzniklo aj na základe historických okolností.

 

Krajina gejší, samurajov či nindžov, ale aj karate, suma či džuda, bola totiž dlho rozdrobená na medzi sebou bojujúce oblasti. „Tie školy vznikali úplne samostatne niekde v nejakej oblasti, kde o tej škole konkrétne ani v širšom okolí ani nevedeli a tým pádom sa to vlastne ako keby držalo trošku v tajnosti,“ dodal Ján Šály s tým, že džudo je jednotné. Japonsko dokázal zjednotiť až šógun Tokugawa.

 

„Toto bude musieť dôjsť v posune v tom myslení tých jednotlivých svetových organizácií,“ dodal v relácii Slobodný šport s tým, že toto je jednoznačná úloha pre všetky školy karate, ak by chceli toto japonské bojové umenie zaradiť za disciplínu olympijských hier.

 

 

No, paradoxne, rozdiely medzi jednotlivými školami, sú malé. „Môžem povedať, že je len na škodu veci, že sa nejako celosvetovo nenájde sila, ktorá by dokázala vyjednávať o zlúčení celosvetovo do jednej organizácie,“ dodal s tým, že každý by mohol zostať pri tréningu vlastnej školy.

 

Nazdáva sa, že iným spôsobom nebude môcť byť karate vnímané ako jeden celok, ako je to v iných športoch. „Niektoré tie školy používajú trošku iné ochranné pomôcky, kde je trošku iný spôsob hodnotenia, ale v princípe výkon ako taký, je rovnaký,“ vysvetlil Šály s tým, že rozdiely medzi školami sú aj tak minimálne a sú skôr otázkou tradície. Medzi najznámejšie školy karate patria Šotokan rjú, Gódžú rjú či Šito rjú.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Michal Albert

Foto:  Unsplash/YouTubeNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok