Česi zdolali favorizované Holandsko, zakopnutie Bosny

NETKY.SK • 10 September 2014, 08:20 • 2 min

BRATISLAVA - V šlágri utorňajšieho programu kvalifikácie EURO 2016 vo futbale prehralo v A-skupine Holandsko s domácim Českom 1:2.

Tretí tím z uplynulých MS v Brazílii prehrával na pražskej Letnej od 22. minúty po zásahu Dočkala, vyrovnať sa "oranjes" podarilo v 55. minúte zásluhou de Vrija. Už sa zdalo, že viac gólov diváci neuvidia, keď o triumfe zverencov Pavla Vrbu rozhodol v nadstavenom čase dorážkou zblízka Pilař.

V tej istej skupine oslabení Turci utrpeli debakel s Islandom, ktorému podľahli 0:3. Andorra sa ujala bleskovo vedenia v súboji s Walesom, no hostia z "ostrovov" odpovedali v 22. minúte zásluhou Balea. Z ich strany to však bolo na dlhé minúty všetko a reprezentácia maličkého štátiku v Pyrenejách siahala po jednom zo svojich najcennejších výsledkov v histórii. V 81. minúte však Bale, tentoraz z jedenástky, zariadil triumf favorita 2:1.

Ruže nekvitli ani ďalšiemu favoritovi Bosne a Hercegovine, ktorá v Zenici napriek drvivému tlaki šokujúco podľahla Cypru 1:2. Aspoň vyrovnať mohol v 89. minúte Pjanič, ale svoj pokus nepremenil. Kvalifikácia EURO 2016 prebieha v revolučnom formáte. Na finálovom turnaji, ktorý sa uskutoční v termíne 10. júna - 10. júla 2016 vo Francúzsku, bude o kontinentálny titul bojovať až 24 krajín. Európska futbalová únia (UEFA) upravila kvalifikačný systém a zaviedla nový koncept tzv. Týždňov futbalu (Weeks of Football - pozn.). Kvalifikačné zápasy sa budú hrať vo vymedzených asociačných termínoch od štvrtka do utorka.