Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
5. dec. 2022Oto
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Dušan Čaplovič
Dušan Čaplovič
23.08.2014 13:26 Domov
Čaplovič: Rezort školstva pod mojim vedením žiadal navýšiť prostriedky pre vedu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
23.08.2014 13:26 Domov

Čaplovič: Rezort školstva pod mojim vedením žiadal navýšiť prostriedky pre veduBRATISLAVA - Rezort školstva pod vedením bývalého ministra Dušana Čaploviča (Smer-SD) žiadal navýšiť v rozpočte na rok 2015 prostriedky pre vedu a výskum.


"Rezort ešte pod mojim vedením navrhol zvýšenie finančných zdrojov na rok 2015, samozrejme aj v iných prioritných oblastiach školstva, o čom svedčia dokumenty z mája 2014, ktoré som si starostlivo odložil. Neprijal som pasívne existujúci návrh, a dnes môžem zhodne s ministrom kultúry Marekom Maďaričom konštatovať, že terajšie čísla sú v rozpore s uzneseniami vlády, schválenými materiálmi, ako aj Programovým vyhlásením vlády na roky 2012 – 2016," uviedol pre TASR Čaplovič.
      

Celkovo bolo podľa neho požadované zvýšenie výdavkového titulu Veda a technika o 35.706.891 eur a z toho pre Agentúru pre podporu výskumu a vývoja (APVV) 7.310.850 eur. "Žiaľ, na moje veľké počudovanie, nielenže neboli navýšené finančné zdroje, ale naopak ešte znížené," konštatuje Čaplovič. "Slovensko, v rámci štátov Európskej únie (EÚ) sa tak dostáva do ešte väčšieho prepadliska financovania vedy a techniky, a suverénne kraľuje na konci rebríčka, nielen štátov EÚ," dodáva.
      

Čaplovič konštatuje, že sa v médiách objavili informácie o zníženom financovaní na vedu a techniku v roku 2015 a v niektorých prípadoch médiá tvrdia, že zníženie vychádza z požiadaviek samotného Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu. To podľa neho vôbec nie je pravda.
     

"V máji 2014, rezort ešte pod mojím vedením, predložil Ministerstvu financií SR návrh na prioritné výdavkové tituly rozpočtu na roky 2015 – 2017," pripomína exminister školstva. "Konkrétne na rok 2015 v priorite Veda a technika sme konštatovali, že rozpočet Agentúry pre podporu výskumu a vývoja (APVV) pokrýva len časť potrieb, ktoré vyplývajú z uznesení vlády SR. Z toho dôvodu sme žiadali ho navýšiť na program Horizont 2020 o 2.040.000 eur, na podporu výskumu a vývoja v malých a stredných podnikoch o 3.304.800 eur a na projekty Programu budovania personálnej infraštruktúry, najmä mladých vedcov a kolektívov, vo všetkých sektoroch výskumu a vývoja o 1.966.050 eur," vysvetľuje Čaplovič.   V oblasti stimulov pre výskum a vývoj, "v súvislosti s plnením uznesenia vlády v rozpočtovom roku 2015 s väzbou na vypísanie oznámení pre vytipované prioritné oblasti výskumu a vývoja", navrhoval podľa neho rezort školstva rozpísať prostriedky v sume 3.500.000 eur.
      

"Na podporu aplikovaného výskumu v rámci šiestich priorít definovaných v dokumente Poznatkami k prosperite - Stratégia výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu Slovenskej republiky – RIS3 SK, bolo požadovaných 20.000.000 eur," podčiarkuje Čaplovič.
      

"Napokon, boli žiadané prostriedky vo výške 3.196.041 eur na zabezpečenie prístupu k elektronickým informačným zdrojom, a to prostredníctvom Centra vedecko-výskumných informácií, ako aj prostriedky na medzinárodné záväzky v oblasti vedy a techniky, najmä v rámci pripravovanej zmluvy medzi Európskou výskumnou agentúrou a SR, vo výške  1.700.000 eur," uzatvára Čaplovič.
      

Návrh rozpočtu na rok 2015 kritizuje aj šéf Ministerstva kultúry Marek Maďarič (Smer-SD). Z hľadiska kapitoly rezortu kultúry ho označil za neprijateľný. Očakáva, že sa toto číslo po rokovaniach s ministrom financií Petrom Kažimírom ešte zmení. "Chcem veriť, že vyrokujeme prijateľný rozpočet, musí to byť podstatne viac ako je tento návrh," priblížil Maďarič 22. augusta.
      

Ministerstvo kultúry by malo mať v budúcom roku k dispozícii takmer 173 miliónov eur. Oproti schválenému tohtoročnému rozpočtu je to takmer o 10 miliónov eur menej.reklama


reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok