Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
21. sep. 2021Matúš
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
13.11.2020 08:29 Kultúra
Bolo to porušovanie ľudských slobôd, aké si len ťažko vieme predstaviť
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
13.11.2020 08:29 Kultúra

Bolo to porušovanie ľudských slobôd, aké si len ťažko vieme predstaviťObmedzovanie ľudskej slobody je možno pre niekoho ťažko predstaviteľné, kým pre iného je to dennodenná realita.


Je to dávanie najavo, že jeden je menej a druhý viac. Je to šliapanie po dôstojnosti a základnej hodnote, ktorú by mal mať privlastnenú každý človek bez ohľadu na spoločenskú či rasovú príslušnosť.


Farba citov
Žiaľ, história pozná krutosť, o akej sa v súčasnosti ani nesníva. Nie tak dávno sa totiž Amerika hlásila k takej nenávisti, až je ťažké tomu uveriť.

 

Aj spisovateľka Kathryn Stockett to vie, a preto vytvorila výnimočný román Farba citov, v ktorom nezáleží na tom, či je pokožka biela alebo čierna, veď láska má aj tak vždy tú istú podobu.

 

Prečítajte si tiež: 


Nevydá sa
Píše sa rok 1962 a slečna Štíhla sa vracia do rodného mesta. Školu má doštudovanú, nápadníka nijakého a zatiaľ je jej jediným plánom do budúcnosti stretávanie sa s jej priateľkami, ktoré, ako inak, patria do vyššej vrstvy.


Dokázala by sa zmieriť s tým, že sa nikdy nevydá, pochopila, že je príliš vysoká, má príliš neskrotné vlasy a azda je aj priveľmi múdra. Čo má ale urobiť s tou túžbou po zmene, ktorú nie a nie uhasiť?


Nápad
Slečna Štíhla má talent na písanie. Skúša preto vymyslieť nejaký príbeh, ale vydavateľka z veľkého mesta tvrdí, že to nie je nič pozoruhodné. Má si radšej nájsť takú tému, o ktorej nikto nepísal, o ktorú sa nikto iný nezaujíma.


A potom sa to stane. Udrie ju to ako blesk z neba. Mohla by napísať o tom, aké je to byť čiernou slúžkou v dome bielej pani. Mohla by poukázať na to, aké to je pre černošku, keď vychováva cudzie dieťa a musí navyše trpieť neslýchané príkoria.

 

 

Osloviť však slúžky nebude také ľahké. Áno, bude to síce anonymné, ale ak by niekto predsa len odhalil totožnosť jednak autorky a aj každého, kto by sa na knihe podieľal, trest by bol ukrutný.


Je toho už veľa
Aibileen, čierna slúžka, ktorá vychováva už sedemnáste biele dieťa, o takom nápade nechce spočiatku ani počuť, bráni sa zubami-nechtami. Napokon sa v nej však čosi zlomí.

 

Spomenie si na svojho syna, ktorý zahynul pre nedbanlivosť nadriadeného. Spomenie si na poníženie, zlé zaobchádzanie, jednu urážku za druhou a čosi sa v nej búri.

 


Rovnako na tom je i jej priateľka Minny, ktorá tiež zažila bolesť z odsúdenia, a hoci má strach veľký ako svet, aj ona sa podujme beloške vyrozprávať o údele utláčanej.

 

Ak by som napísala, že román Farba citov je krásny, zďaleka by to nevystihovalo skutočnosť. Je v ňom obrovská dávka smútku, ale aj akéhosi rodinného tepla. 

 

Černošská komunita sa vzájomne podporovala, pre život toho druhého sa oplatilo stratiť aj ten svoj. Je v ňom ukázané skutočné porušovanie slobody a aj to, že ktokoľvek bojoval za rovnosť, zaplatil za to vysokú cenu.


Nie, slová nebudú dostačujúce, jednoducho to treba skúsiť. A ak niekto nerád číta, žiadny strach. Je dostupná aj filmová verzia.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Michaela Mihoková

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok