Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
23. jún. 2021Sidónia
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Nie vždy stačí, aby sa dvaja mali radi.
Nie vždy stačí, aby sa dvaja mali radi.
02.04.2020 06:29 Kultúra
Bola to najznámejšia ľúbostná aféra v slovenskej literatúre
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
02.04.2020 06:29 Kultúra

Bola to najznámejšia ľúbostná aféra v slovenskej literatúreMožno mi tvojich úst sa odrieknuť, možno mi ruky nedostať, možno mi v diaľky žiaľne utieknuť, možno mi nemilým ostať, možno mi ústam smädom umierať, možno mi žialiť v samote, možno mi život v púšťach zavierať, možno mi nežiť v živote, možno mi seba samého zhubiť:  nemožno mi ťa neľúbiť!


Priepasť
V roku 1820 v obci Krupina sa na svet vypýtal istý Andrej Braxatoris, ktorého poézia pozná viac pod priezviskom Sládkovič. Chudobná rodina ho odsúdila na všeličo, dokonca aj na opakované prerušovanie štúdia na evanjelickom lýceu v Banskej Štiavnici. Pretĺcť školou sa mu podarilo, ale trvalo to osem rokov, musel si totiž privyrábať a obracať sa veru vedel dobre. Vďaka usilovnosti mu bolo odporučené miesto učiteľa v jednej z najmajetnejších rodín, aké sa v okolí nachádzali. A, áno, takto sa dostal do domu Pischlových, kde prvý raz zazrel onú Marínu, svoju osudovú lásku. Priepasť sa zväčšovala, pretože ona mala v majetku všetko, kým jemu nebolo dané nič.

 

 

Prstene
Ako inak, jej rodina sa voči tomu bránila, čo jej len sily stačili. Veď Marínin otec bol garbiarsky majster, nehovoriac o tom, že vlastnil výčapy a ako spolumajiteľ sa tiež hlásil k viacerým nehnuteľnostiam a baniam. Ani okatý nesúhlas však nemohol zastaviť taký vznešený cit, a tak si dvojica ako prísľub oddanosti vzájomne vymenila prstene. Malo ich to spájať aj v období, keď ich diaľka rozdelí.

 

 

Korešpondencia
Andrej Sládkovič síce odišiel pre vzdelanie aj do Bratislavy, aj do Viedne, ale vo vzťahu sa i napriek tomu pokračovalo. Umožňovala to korešpondencia a v nej si pár vylieval srdce. Všetko zmenil iba jeden list, v ktorom sa Marína vyznala z velikého nešťastia. Rodina ju vraj núti vydať sa za istého zámožného pernikára. Sládkovič neostal bez reakcie, a tak svojej milej napísal čosi odvážne a bolestné. On jej brániť nebude, pokiaľ by mala byť šťastná, nech teda je, hoc by to mal spôsobiť celkom iný muž. Ale ak sa predsa len rozhodne vyčkať na neho, bude jej verný.

 


Žiaľ, Marína tlaku neodolala a ako 25-ročná žena si vzala Juraja Gerzsöa. Vzhľadom na jej vek, ktorý bol na tie pohnuté časy vysoký a pripisoval sa už starej dievke, sa však dá predpokladať, že Marína na Sládkoviča čakala toľko, koľko jej len pôvod dovolil.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Michaela Mihoková

Foto:  Pixabay, Pexels, UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok