Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. nov. 2022Ondrej
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
06.10.2022 10:00 Zaujímavosti
Aj Rómovia sú ľudia s emóciami. Dve mladé Rómky si zaspomínali na rasistické poznámky, z ktorých tuhne krv v žilách
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
06.10.2022 10:00 Zaujímavosti

Aj Rómovia sú ľudia s emóciami. Dve mladé Rómky si zaspomínali na rasistické poznámky, z ktorých tuhne krv v žiláchNenávisť, rasizmus či diskrimináciu, by sme všetci, aspoň slovami, radi pohnali zo spoločnosti čo najďalej, lebo by sa žilo krajšie a možno by sme mali aj oveľa menej problémov. Zrejme sa nedá celkom si s nimi poradiť, ale upozorňovať na dôsledky, na to, že aj keď človek nenávisťou zasiahne len ústne, spôsobuje tým bolesť a zapríčiňuje, že kruh sa otáča, lebo ublížený potom zraňuje tiež, je nanajvýš dôležité.


Nebezpečenstvo chápania demokracie je v súčasnosti najmä myšlienka, že pokiaľ niečo napíšeme či vypovieme, pričom je jedno, či je to dobré alebo zlé, máme na to právo. Je to predsa náš názor a nesmieme byť okradnutí. A potom vznikajú situácie ako tieto, zbytočne dráždiace emócie a pridávajúce zlé spomienky.

 

Vystrieľať

 

Natália je mladá Rómka, ktorá študovala na gymnáziu. V ročníku, do ktorého patrila, nemala nikdy nijaké ťažkosti, ani čo sa týka vzťahov s rovesníkmi, a už vôbec nie v učení sa. Len občas, keď sedela na zvyčajnom mieste a do debaty sa nezapájala, musela prehltnúť všelijaké slová. Spomedzi historiek, ktorých mala viac, si na prerozprávanie zvolila tú, čo ju najviac zasiahla.

 

„Mali sme biológiu a v rámci hodiny sa zvrtla reč na Rómov. Riešila sa vtedy jedna kauza a moji spolužiaci sa jeden po druhom začali vyjadrovať, niektorí sa predbiehali, aby mohli čím skôr povedať, čo si oni myslia. Až prišiel rad na dievča, ktoré sedávalo hneď za mnou. Nahlas a bez akejkoľvek emócie povedalo, že podľa nej by všetkých Rómov mali vystrieľať a bol by pokoj. Chcela som niečo odpovedať, ale nezmohla som sa na nič. Chcela som sa jej spýtať, či si uvedomuje, čo práve vypustila z úst, ale nevyšlo zo mňa ani slovo. A najsmutnejšie je, že jej nikto, vrátane pedagóga, neprotirečil."

 

Odvaha

 

Už odvážnejšia bola Kvetka, na akademickej pôde si tiež na zoznam prežitého pripísala horkú skúsenosť.

Počas prednášky, keď profesorka vykladala učivo, sa podobne ako aj v prvom prípade ozval hlas, tentoraz mužský, ktorý by nútené spolužitie Rómov s ostatnými, vyriešil raz a navždy, a pomohla by mu zbraň.

Prísediaci sa zasmial, že vraj on by mu ešte i náboje zohnal, aby nestrieľal len tak naprázdno, a len čo to Kvetka začula, vstala, otvorila ústa a slušne, avšak dôrazne, upozornila, že čo sa práve vypovedalo, je podnecovanie k rasovej nenávisti. Zarážajúce bolo, že muž, ktorý rozpútal v triede vášne, slúžil ako policajt, čo ešte celú záležitosť stonásobne zhoršilo. Ruky sa zdvihli, ľudia Kvetke tlieskali, ale keď sa prednáška ukončila a každý sa pobral po svojom, neuniklo jej, ako policajta tľapkali po ramene a ticho mu blahoželali k odvahe.reklama


reklama


Zdroj: Netky Michaela MihokováNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok