Zväz ambulantných poskytovateľov chce flexibilné objednávanie pacientov

NETKY.SK • 15 December 2016, 14:09 • 2 min
Zväz ambulantných poskytovateľov chce flexibilné objednávanie pacientov

BRATISLAVA - Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) navrhuje rokovať o možnosti dobrovoľného a flexibilného objednávania pacientov za poplatok počas celých ordinačných hodín, teda nielen v rámci určitého vymedzeného času.

slovakia

left justify in out

"O objednávaní pacientov za poplatok po ordinačných hodinách ani neuvažujeme a túto možnosť a priori odmietame. Zároveň navrhujeme určiť interval výšky poplatku za objednanie na vopred dohodnutý čas s prípadným stanovením maximálnej výšky poplatku," konštatoval zväz vo štvrtok v stanovisku.

Poplatok za objednanie sa na vopred dohodnutý čas by podľa ambulantných poskytovateľov nemal byť určený pevnou sumou. "Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti by mal mať právo určiť si výšku poplatku za objednanie pacienta na vopred dohodnutý čas zo zákonom stanoveného intervalu výšky poplatku, a to v závislosti od nákladovosti ambulancie," vysvetlil zväz.

ZAP navrhuje legislatívne upraviť aj to, aby bola úhrada za objednanie vykonaná zo strany pacienta vopred. "V prípade, že pacient na vyšetrenie nepríde, uhradený poplatok alebo jeho časť zostane poskytovateľovi," uzavrel zväz. 

Novelu zákona o poplatkoch by mal minister zdravotníctva Tomáš Drucker predložiť na rokovanie vlády na budúci rok vo februári. Pôvodným zámerom rezortu zdravotníctva bolo predložiť novelu do konca tohto roka. Ako však Drucker informoval pred časom po rokovaní vlády, premiéra Roberta Fica požiadal o posun termínu. "Budeme možno schopní do konca roka predstaviť koncept, a keď nie, tak v januári," povedal minister. 

Finálny návrh materiálu rezort už má, dôvodom posunu je ešte prebiehajúca diskusia k danej téme. "Považujem to za korektné, aby existoval dostatočný priestor na diskusiu," povedal Drucker. 

Ministerstvo zvažuje zaviesť novelou možnosť objednania sa na konkrétny termín. Drucker ešte v septembri upozornil, že nejde o prednostný termín. "Nechceme mať prednostné ošetrenie, to bolo to, že ste prišli do ambulancie, zaplatili ste si poplatok a predbehli ste sa. To sme povedali, že vylučujeme, to sa nám nezdá úplne v poriadku," vysvetlil Drucker s tým, že ministerstvo predpokladá objednávanie buď po ordinačných hodinách alebo v rámci ordinačných hodín vo vymedzených časoch. "Chceme, aby pacient mal možnosť si vybrať konkrétny termín na objednanie. Takáto služba môže byť spoplatnená," konštatoval minister.

Podľa prezidenta Asociácie súkromných lekárov SR Mariána Šótha však nie je možné objednanie sa po ordinačných hodinách, zároveň ide podľa neho o mylnú informáciu. "Pokiaľ to bude objednávanie na presný čas, určite to bude v ordinačnom čase. Navyše aj naše zmluvy so zdravotnými poisťovňami hovoria o tom, že nemôžeme poskytovať zdravotnú starostlivosť po ordinačnom čase," upozornil Šóth. Podľa neho sa v rámci ordinačných hodín vyčlení určitý priestor pre objednaných pacientov, pričom výška poplatku by mala byť zhruba päť eur. 
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies