Zuzana Čaputová vymenovala do funkcie predsedu Najvyššieho správneho súdu Pavla Naďa

NETKY.SK • 18 Máj 2021, 10:25 • 2 min
Zuzana Čaputová vymenovala do funkcie predsedu Najvyššieho správneho súdu Pavla Naďa

BRATISLAVA - Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala dnes v Prezidentskom paláci do funkcie predsedu Najvyššieho správneho súdu SR Pavla Naďa.

slovakia

left justify in out

Prezidengtka tak robila na základe odporúčania Súdnej rady Slovenskej republiky. „S potešením môžem v tejto chvíli vyhlásiť, že vrcholná inštitúcia správneho súdnictva na Slovensku má svojho historicky prvého predsedu. Pred vami, vážený pán predseda, je úloha, aby ste spolu so svojimi kolegami presvedčili širokú verejnosť, že súd tohto druhu, republika a jej občania naozaj potrebujú,“ povedala Čaputová.Súdna rada Slovenskej republiky zvolila Pavla Naďa za kandidáta na prvého predsedu Najvyššieho správneho súdu SR 20. apríla. Hlasovali zaňho všetci prítomní členovia rady. Naď získal titul na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a funkciu sudcu vykonáva od roku 2006. Do roku 2007 pôsobil na Okresnom súde Michalovce a od roku 2008 pracuje na Krajskom súde v Košiciach, kde pôsobí ako predseda správneho kolégia. Od januára 2021 je dočasne pridelený na výkon funkcie sudcu na Najvyššom súde SR.

 

Mohlo by vás zaujímať: PREZIDENTKA: Milan Ftáčnik bol výraznou postavou slovenskej politiky


Najvyšší správny súd  je podľa prezidentky významným príspevkom k fungovaniu právneho a demokratického štátu. „Nie je to ľahká úloha, ale máte všetky predpoklady na to, aby ste v nej uspeli. Súdna reforma je jednou z najočakávanejších a najdôležitejších reforiem tejto vlády a zriadenie Najvyššieho správneho súdu je jej vlajkovou loďou,“ uviedla Čaputová.

 

Podľa nového predsedu NSS SR Pavla Naďa bude najdôležitejšie vytvoriť čo najskôr personalizovaný základ, ktorý bude tvoriť nový súd. Doterajšie výsledky výberových konaní považuje za dostatočný základ na to, aby sa NSS SR mohol postaviť na štartovaciu čiaru. Dnešok je podľa neho slávnostným dňom pre správne súdnictvo Slovenskej republiky. „NSS SR má byť garantom spravodlivého výkonu súdnej kontroly verejnej správy, zároveň tento súd v rámci povinností, ktoré mu ukladá Ústava SR preberá veľmi závažné povinnosti týkajúce sa disciplinárnej súdnej agendy a zároveň pokiaľ ide o súdnu kontrolu správy ústavných záležitostí týkajúcich sa územnej samosprávy. Všetky tieto základné funkcie, ktoré má súd vykonávať, sú rovnocenné a dôležité, a bude mojou úlohou s mojimi kolegami riešiť veci tým spôsobom, aby sme dôveryhodne vstúpili na justičnú scénu,“ povedal Naď.

V rámci agendy správneho súdnictva sa prejednávajú podľa hlavy štátu nielen dôležité rozhodnutia orgánov verejnej moci týkajúce sa dôchodkov a sociálnych dávok, ale aj nehnuteľností, daňových vecí či životného prostredia. NSS SR bude preskúmavať aj kasačné sťažnosti voči rozhodnutiam v týchto veciach, a preskúmavať ich zákonnosť. „Už len tieto právomoci sú dostatočné na to, aby sme si boli vedomí, akou silnou inštitúciou môže byť Najvyšší správny súd,“ dodala prezidentka.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková popriala vymenovanému Pavlovi Naďovi veľa energie a šťastia pri výbere najbližších pracovníkov, s ktorými sa bude súd rozbiehať. „Je to kľúčová inštitúcia, ktorá pomôže Slovensku byť úspešnou krajinou,” uviedla ministerka.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies