Zuzana Čaputová rokovala s talianskym prezidentom o spolupráci. Na čom sa zhodli?

NETKY.SK • 20 Apríl 2022, 18:31 • 2 min
Zuzana Čaputová rokovala s talianskym prezidentom o spolupráci. Na čom sa zhodli?

BRATISLAVA/RÍM - Sergio Mattarella počas stretnutia v Ríme ocenil solidaritu Slovákov voči ukrajinským utečencom.

slovakia

left justify in out

V otázke nezávislosti od ruského plynu bude veľmi dôležitá spolupráca a jednota v rámci EÚ. Zhodli sa na tom taliansky prezident Sergio Mattarella a prezidentka SR Zuzana Čaputová. 

 

img

 

S talianskym prezidentom diskutovala aj o nevyhnutnosti spolupráce pri otázke nezávislosti od ruského plynu z dlhodobejšej perspektívy. „Taliansko sa orientuje na nové zdroje plynu najmä v Afrike, ale aj v iných krajinách. Zhodli sme sa, že aj tu bude veľmi dôležitá jednota a spolupráca v rámci EÚ. To už sa na úrovni EÚ deje, teda spoločné obstarávanie nových dodávok,“ vyhlásila prezidentka, ktorá je od stredy na dvojdňovej oficiálnej návšteve Talianska. „Zhodli sme sa na tom, že toto je spôsob, akým by sme mali prestať financovať vojnu zo strany Ruska,“ priblížila.

 

Prečítajte si tiež: Lotyšsko chce spraviť historický krok vo vzťahu s Ruskom

 

Mattarella podľa nej ocenil solidaritu SR voči ukrajinským utečencom. Pripomenula, že v Taliansku majú skúsenosti s utečeneckými krízami, preto o to pozornejšie sledovali to, ako sa Slovensko k tejto situácii postaví.

 

img

 

Podľa Čaputovej sa zhodli aj v postoji k vojne na Ukrajine. „Taliansko, tak ako aj SR, pomáha nielen humanitárne, ale aj vojensky. Hovorili sme o potrebe jednoty EÚ a NATO, pretože práve táto jednota môže byť to, čo najlepšie pomôže ukončiť vojnu na Ukrajine,“ dodala.

 

Súčasťou delegácie prezidentky v Taliansku sú aj ľudia venujúci sa prechodu na zelenú ekonomiku. „Nevyhnutnosť diverzifikovať energetické zdroje je zároveň obrovskou príležitosťou využívať domáce zdroje, najmä obnoviteľné zdroje. Práve preto zajtra otvorím podnikateľské fórum,“ zdôraznila Čaputová.

 

img

 

Verí, že jej návšteva bude prínosná nielen politicky, ale aj v súvislosti s ďalšou spoluprácou medzi podnikateľským sektorom, vedou a výskumom.

 

Možno vás zaujme: Orbán navštívi Vatikán, kde sa stretne s pápežom Františkom
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies