Zuzana Čaputová: Funkčný ústavný súd je nevyhnutným krokom k spravodlivosti

NETKY.SK • 16 Apríl 2019, 22:26 • 2 min
Zuzana Čaputová: Funkčný ústavný súd je nevyhnutným krokom k spravodlivosti

BRATISLAVA - Funkčný ústavný súd je podľa budúcej prezidentky SR Zuzany Čaputovej nevyhnutným krokom k spravodlivosti. Stotožňuje sa s krokom prezidenta SR Andreja Kisku menovať z ponúknutých kandidátov troch sudcov tak, aby bola obnovená schopnosť ústavného súdu rozhodovať v pléne.

slovakia

left justify in out

"V prvom rade považujem za chybu, že parlament si doteraz nesplnil svoju ústavnú povinnosť zvoliť 18 kandidátov na post ústavných sudcov," uviedla Čaputová na sociálnej sieti.

 

Z pozície prezidenta sú preto podľa nej v kolízii dva princípy. Čaputová si myslí, že prezident má od parlamentu vyžadovať splnenie ústavnej povinnosti a dovolenie plného počtu kandidátov, na druhej strane prezident má podľa nej ústavnú povinnosť zabezpečiť riadny chod ústavných orgánov.

 

"V tejto dileme sa stotožňujem s krokom súčasného prezidenta splniť si svoju ústavnú povinnosť zabezpečiť riadny chod ústavných orgánov a menovať z ponúknutých kandidátov troch sudcov tak, aby bola obnovená schopnosť ústavného súdu rozhodovať v pléne," uviedla.

 

Čaputová zároveň považuje za korektný krok prezidenta o zvyšných piatich kandidátoch nerozhodnúť a požadovať od parlamentu, aby dovolil chýbajúci počet kandidátov na ústavných sudcov a splnil si tak svoju ústavnú povinnosť.

 

Kiska v utorok oznámil, že vymenuje troch nových ústavných sudcov z ôsmich kandidátov, ktorých zvolili poslanci parlamentu.

 

Novými ústavnými sudcami budú Ivan Fiačan, Ľuboš Szigeti a Peter Molnár. Na Ústavnom súde SR bude po ich vymenovaní pôsobiť sedem sudcov a umožní sa tým zasadanie jeho pléna. Prezident zároveň vymenuje aj predsedu a podpredsedu ústavného súdu. Čaputová tak zloží sľub do rúk riadne vymenovaného predsedu Ústavného súdu SR.

 

Poslanci parlamentu zvolili v aprílovej voľbe ôsmich kandidátov na ústavných sudcov, prezident z nich mal vybrať štyroch. Aj po tom, čo prezident vymenuje troch sudcov, nebude na ústavnom súde plný počet sudcov (13). Momentálne sú na Ústavnom súde SR štyria sudcovia, deviatim sa skončilo funkčné obdobie v polovici februára.

 

Parlament mal zvoliť 18 kandidátov a ponúknuť ich prezidentovi. Na takom vysokom počte sa však nedokázali poslanci zhodnúť. Poslanci tak musia voliť znovu. Ďalšia voľba kandidátov na ústavných sudcov sa má uskutočniť na májovej schôdzi parlamentu, ktorá sa začne 9. mája. Poslanci budú vyberať z 25 kandidátov.

 

Základné postavenie Ústavného súdu

 

Ústavný súd a jeho sudcov upravuje Ústava Slovenskej republiky v čl. 124 až 140. Okrem toho, že rozhoduje o súlade právnych predpisov nižšej právnej sily (spravidla zákonov) s právnymi predpismi vyššej právnej sily (spravidla Ústava), Ústavný súd rozhoduje i o individuálnych ústavných sťažnostiach podaných fyzickými a právnickými osobami proti rozhodnutiam orgánov verejnej moci (v drvivej väčšine súdov), ak nimi boli porušené ich práva. 

 

Ústavný súd rozhoduje ďalej kompetenčné konflikty medzi ústrednými orgánmi štátnej správy, ak zákon neustanovuje, že tieto spory rozhoduje iný štátny orgán.

 

Ústavný súd podáva výklad ústavy alebo ústavných zákonov, ak je vec sporná. Iba Ústavný súd je kompetentný súdiť úradujúceho prezidenta Slovenskej republiky za vlastizradu alebo úmyselné porušenie Ústavy, a to len na základe obžaloby Národnej rady Slovenskej republiky schválenej trojpätinovou väčšinou hlasov všetkých poslancov.

 

Podrobnosti o organizácii Ústavného súdu Slovenskej republiky špecifikuje osobitný právny predpis (zákon č. 314/2018 Z. z. o Ústavnom súde Slovenskej republiky).twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies