Zruší Poľsko spornú disciplinárnu komoru najvyššieho súdu?

NETKY.SK • 4 Február 2022, 08:05 • 2 min
Zruší Poľsko spornú disciplinárnu komoru najvyššieho súdu?

VARŠAVA - Poľský prezident Andrzej Duda vo štvrtok oznámil, že posiela do parlamentu na schválenie návrh zákona, ktorý zruší disciplinárnu komoru najvyššieho súdu. Týmto chce ukončiť ostrý spor s Európskou úniou.

slovakia

left justify in out

„Nepotrebujeme tento spor,“ povedal Duda a zdôraznil, že Poľsko prechádza ťažkým obdobím. Podotkol, že návrh má „poskytnúť poľskej vláde nástroj na ukončenie sporu s Európskou komisiou“, výkonnou zložkou únie, a odblokovať finančné prostriedky na hospodársku obnovu a zmiernenie dopadov pandémie ochorenia COVID-19.

 

img


Duda navrhol úpravu zákona, podľa ktorej by kontroverznú disciplinárnu komoru mala nahradiť komora profesijnej zodpovednosti, nový 11-členný orgán poverený odborným preverovaním sudcov. Činnosť disciplinárnej komory poľského najvyššieho súdu predstavovala spornú otázku, pretože podkopávala nezávislosť sudcov a bola v rozpore s právom únie. Tento orgán mal vďaka vládnucej strane Právo a spravodlivosť (PiS) právomoc disciplinárne stíhať sudcov. Mnohí z nich vnímali komoru ako nástroj nátlaku na sudcov, aby rozhodovali v prospech vládnych orgánov. V júli minulého roka Súdny dvor Európskej únie nariadil pozastavenie činnosti disciplinárnej komory, no tá naďalej fungovala napriek tomu, že poľská vláda už vtedy avizovala jej zrušenie.
 

Prečítajte si: Argentína je kľúčovým partnerom Ruskatwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies