Zomrela Luise Rainerová, ktorá ako prvá získala 2 Oscarov za herectvo po sebe

NETKY.SK • 30 December 2014, 11:22 • 2 min
Zomrela Luise Rainerová, ktorá ako prvá získala 2 Oscarov za herectvo po sebe

LONDÝN - Vo veku 104 rokov zomrela dnes vo svojom londýnskom dome filmová hviezda zlatej éry filmu Luise Rainerová, ktorá si získala v Hollywoode nesmrteľnosť, keď ako prvá dostala dvoch Oscarov za herectvo po sebe - za muzikál Veľký Ziegfeld (1936) a za film Dobrá zem (1937).

slovakia

left justify in out

To sa v celej histórii Oscarov podarilo iba štyrom ďalším hercom, poznamenáva agentúra AP.  Herečkina dcéra Francesca Knittelová-Bowyerová spresnila, že jej matka zomrela na zápal pľúc. Oscarmi Rainerovej kariéra v štúdiu Metro-Goldwyn-Mayer vyvrcholila - a ako sama neskôr hovorila, nič horšieho ako získať dve ceny americkej akadémie filmových umení sa jej nemohlo stať, pretože divácke očakávania boli odvtedy také vysoké, že ich nedokázala splniť: v jej kariére nasledoval strmý pád. Ušla z Hollywoodu a zvyšok života strávila v Anglicku.
      

Luise Rainerová bola rakúska židovka, prišla na svet 12. januára 1910 v nemeckom Düsseldorfe, vyrástla v Hamburgu a neskôr vo Viedni. 
      

Ako 16-ročnú ju v roku 1926 pre divadlo objavil popredný rakúsky divadelný režisér Max Reinhardt, s ktorého viedenským divadelným súborom vystupovala v Berlíne. Chválospevy kritikov, podľa ktorých bola "budúcou Gretou Garbo" primali americké filmové štúdio Metro-Goldwyn-Mayer, aby s ňou uzavrelo zmluvu. Tak sa v roku 1935 dostala do Hollywoodu.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies