Zomrel režisér so slovenskými koreňmi Ivan Reitman. Nakrútil Krotiteľov duchov

NETKY.SK • 14 Február 2022, 06:06 • 2 min
Zomrel režisér so slovenskými koreňmi Ivan Reitman. Nakrútil Krotiteľov duchov

MONTECITO - Kanadský režisér, producent a scenárista naposledy vydýchol v sobotu večer vo svojom dome v Montecite v americkom štáte Kalifornia. Dožil sa 75 rokov.

slovakia

left justify in out

Smutnú správu zverejnila jeho rodina. „Naša rodina smúti nad neočakávanou stratou manžela, otca a starého otca, ktorý nás naučil vždy hľadať v živote kúzlo,“ uviedli v spoločnom vyhlásení jeho deti Jason, Catherine a Caroline. „Teší nás, že jeho práca ako filmára priniesla radosť a šťastie nespočetnému množstvu ďalších ľudí na celom svete. Aj keď v súkromí smútime, dúfame, že tí, ktorí ho poznali vďaka jeho filmom, si ho navždy zapamätajú.“

 

img

 

Ivan Reitman sa narodil 27. októbra 1946 v Komárne vo vtedajšom Československu. Jeho rodičia boli židovského pôvodu. Matku počas druhej svetovej vojny odvliekli do koncentračného tábora Osvienčim, otec pôsobil v domácom odboji. Rodina v roku 1951 emigrovala z Československa za príbuznými do Kanady.

 

Prečítajte si tiež: ROZHOVOR Juraj Bača „bačuje“ aktuálne v Česku. Hrá vo filme nominovanom na Českého leva

 

Reitman vyrastal v Toronte, potom študoval hudbu a drámu na McMaster University v Hamiltone, kde začal nakrúcať krátke filmy. Necelý rok pracoval pre televíznu stanicu CITY-TV v Toronte. S priateľmi a kapitálom 12 000 dolárov nakrútil v roku 1971 za 9 dní hororovú komédiu Cannibal Girls.

 

img

 

Ako režisér sa presadil v 80. a 90. rokoch najmä rodinnými filmami. Jeho najvýznamnejší úspech prišiel s filmom Krotitelia duchov z roku 1984, ktorý zarobil celosvetovo takmer 300 miliónov dolárov, získal dve nominácie na Oscara a o päť rokov neskôr sa dočkal aj pokračovania. Táto komédia vyvolala vlnu nakrúcania „duchárskych“ filmov.

 

Úspech zaznamenali aj Reitmanove snímky Orli práva (1986), Dvojičky (1988), Policajt zo škôlky (1990), Dave (1993), Junior (1994), Šesť dní, sedem nocí (1998) alebo Hlavne nezáväzne (2011). Reitman opakovane spolupracoval s Arnoldom Schwarzeneggerom, Billom Murrayom, Danom Aykroydom, Kevinom Klineom, Haroldom Ramisom a Sigourney Weaverovou.

 

img

 

Ako filmový producent prerazil v roku 1978 komédiou National Lampoon's Animal House o vysokoškolákoch 60. rokov. V roku 2000 založil produkčnú firmu The Montecito Picture Company.

 

Vlani prišla do kín snímka Krotitelia duchov: Odkaz, ktorú režíroval Reitmanov syn Jason. Ten je známy vďaka svojim filmom Ďakujeme, že fajčíte a Juno. Reitmanova dcéra Catherine je divadelná herečka. Spoločne so svojou sestrou Caroline vystupovala v menšej úlohe v jeho filme Deň otcov.

 

Možno vás zaujme: Oznámili víťaza ankety Slovenský film storočiatwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies